Zellertermesztés – A zeller ültetése
A zellert egymástól negyven centiméteres távolságra ültessük, ez a levegős ültetés jó hatással lesz a kártevők visszaszorításában. Az zeller ültetését sekélyen kell végeznünk, mivel a túl mélyre ültetett palánták nem lesznek képesek gumót fejleszteni. A gumó növekedés során ki fog emelkedni a földből, ez egyáltalán nem baj.
Zellertermesztés – A zeller magvetése
A zeller magjait az ültetést megelőzően 10-14 héttel kell vetni, vagyis február közepén-végén. A magok nagyon aprók, ezért (is) nyűgös és nehézkes művelet a magvetés – de próbálkozni természetesen lehet! A magokat sűrűn kell szórni az ültetőedénybe, majd lazán, vékonyan kell takarni földdel, ezután jöhet az öntözés (spriccelve végezzük).
Nem kell megijednünk, a zeller lassan csírázik, ez idő alatt 20-22 Celsius fokot kell biztosítani számára. A csíráztatást meggyorsíthatjuk azzal, ha vetés előtt egy éjszakára a magokat beáztatjuk, majd itatósra kiterítve leitatjuk a nedvességet. Az ültetőedényt sötét, meleg helyre tegyük – ha viszont már kibújtak az első növények, tegyük át olyan helyre, ahol sok fény éri.
Zellertermesztés – A zeller gondozása
A zeller gondozása során fontos, hogy soha ne száradjon ki a földje, minden nap locsolnunk kell – még palántanevelés idején is. A zellerpalántákat csak és kizárólag a fagyosszentek elmúltával (május 12-14) ültessük ki, ha már egyáltalán nem kell fagyokra számítani. Lehetőség szerint olyan helyre ültessük, ahol tavaly, vagy az idei tavasz elején történt a trágyázás, mivel a zeller nagyon tápanyagigényes (leginkább a káliumot, a foszfort és a nitrogént szereti). A többi gyökérfélénél magasabb a zeller fényigénye, ezért semmiképp ne ültessük árnyékos-félárnyékos helyre.
A zeller vízigényei is magasabb, éppen ezért érdemes minden nap locsolnunk, és mulccsal takarnunk az ültetvényt (szalma, vagy fűnyesedék tökéletes) – de a gumókat ne takarjuk be. Kezdetben ne slaggal öntözzük a zellerpalántákat, mert könnyedén eltakaríthatjuk a növényeket egy óvatlan mozdulattal – használjunk inkább kannát! A zeller gondozása során a gyomokra érdemes még odafigyelni, mivel könnyedén elnyomhatják a palántákat.
Zellertermesztés – A zeller növényvédelme
Leginkább a zellermozaiktól kell tartani, amit a levéltetvek terjesztenek – tehát ezektől kell megszabadulni. Esős időben felléphet a fómás gumóvarrasodás és a szeptóriás levélfoltosság, melyek ellen a megfelelő minőségű vetőmag jelent védelmet – de szükség esetén végezzük el a permetezést kontakt gombaölőszerrel. Remélem, hogy mindent sikerült elmondanom nektek a zeller termesztésével kapcsolatban, ha esetleg felmerül bennetek kérdés, keressetek bátran!