Online tanácsadás

Dr. Némethy Zsuzsanna válaszol

Van egy szelídgesztenyefám, valószínűleg kéregrák támadta meg, kérem a segítségét mivel menthetném meg. Találtam gombaölő szert champion wg és a talajra is Bora wp-t, de nem tudom elegendő lesz e. Egy cikkben olvastam hogy törzsinjektálással felszívódó (szisztémikus) gombaölő hatóanyagokat juttatnak a kéreg alá, de pontos nevet sehol nem találok. Ezert kérem a segítségét, ha lehet a szerek pontos megnevezésével és használati tanácsokkal. Köszönöm Fajcsi János


A szelidgeszteny fa kéregrákját a Cryphonectria (Endothia) parasitica nevű gomba okozza, mely a fakéreg sebein, nyílásain hatol be a fatörzsbe. Gyorsan nő a fatörzsben hosszanti irányban a belső szövetben, ahová nehéz bejuttatni anyagokat. A gombának sárgásbarna szaporító képletei fejlődnek a sebeken, erről lehet biztosan felismerni.



Minden fakéreg sebnél eredményes eljárás, ha a sebet az élő szövetig kitisztítja, kikaparja, majd  lekezeli bármilyen réz tartalmú gombaölő szer oldatával, ezután a seb felületét lezárja sebkezelővel.  Csak egy fáról lévén szó megoldható, hogy a fatörzsön látható, frissen képződő újabb  sebeket réz-oldattal kezelje, ezzel megakadályozza a gomba behatolását. A leváló beteg kérget, faszövetet el kell tüntetni a területről, mert a gomba benne tovább él, és a gomba szaporító sejtjei légárammal újra fertőzi a fát.



Bizonyára hallotta, hogy fáknál alkalmazható gombaölő és rovarölő  szerek bejuttatása a törzsbe injektálással is. Ez a módszer azonban csak díszfáknál engedélyezett, mivel nem tudják meghatározni a szerek lebomlásának idejét és a szermaradvény értékét. Az injektáláshoz speciális felszerelés szükséges, néhány vállakozás végez ilyen munkát, növényvédelmi mérnöki ismeret és tapasztalat birtokában. Végzettségük alapján tudják megvásárolni azokat az engedélyhez kötött szereket, melyek esetleg hatnak ez ellen a gomba ellen is. A törzs injektálás azonban felvet azt a tapasztalt problémát, hogy  a fúrás nyomán fellépő sebzésnél másodlagos gombafertőzések léphetnek fel, melyek a fatörzs belső romlását indíthatják el.



A betegség ellen a kórokozó gomba  hipovirulens törzseinek injektálásával értek el jó eredményeket. Ezt a biológiai módszert jelenleg még hazánkban kisérleti jelleggel végzik, és megfelelő laboiratóriumi, kutatási háttér szükséges hozzá, a gyakorlat számára nem hozzáférhető.



Amiről viszont kutatások beszámoltak, a sebeket komposzttal történő becsomagolásával értek el gyógyulást a sebeknél. A komposztban élő antagonista  gomba szervezetek érték el a kedvező hatást.



A gomba elle a Bora nevű biopreparátum nem alkalmas, az csak a rovarokat pusztítja, parazitálja.



kertészeti növények növényvédelme
Vissza a kérdések listájához