5. Használjuk ki a levelek szépségét
A fa árnyékában ne sok virágra számítsunk. Hogy hosszú ideig színek borítsák udvarunkat, válasszunk olyan növényeket, amelyeknek a levelük az egész szezon során színes. Remek választás lehet az európai gyömbér, japán festett páfrányok, árnyliliom, bíborlevelű tűzeső (Heuchera) vagy a tojásbogyó is. Gyönyörű színvilágot hozhatunk össze pusztán a levelekből.
6. Tervezzünk száraz körülményekre
Sokat segít, ha szárazságtűrő növényeket választunk. Az első évben persze érdemes növénytápot használni, tekintet nélkül arra, hogy mit ültettünk. A növényeknek is könnyebb lesz a túlélés és magunknak is időt spórolunk, ha nem kell a szárazabb időszakokban folyton vízutánpótlásról gondoskodni, mivel a fa gyökere hamar elszív minden nedvességet.
7. Terjesszük ki a virágzási szezont
Használjuk ki a kora tavaszi időszakot, amikor a fán még nincsenek levelek, és ültessünk hagymagumós virágokat, például sáfrányt, törpe íriszt vagy hófényt (Chionodoxa). Az átmeneti tavaszi időjáráshoz remek választások az évelő növények, például a vérpipacs (Sanguinaria canadensi), csuklyás szívvirág (Dicentra cucullaria), és a háromlevelű liliomfajták, mivel ezek az idő felmelegedésével eltűnnek, helyet adva a következő ültetéshez.
8. Okozzunk meglepetést
Az aljnövényzetet is felrázhatjuk egy hirtelen színkontraszttal, ami vonzza a tekinteteket. A merészebb színek hozzáadásával egy egészen új szintre emelhetjük a kert tervezését. Érdemes odafigyelni azonban, mivel némelyik növény levelei kifakulhatnak, ha túl sokat vannak árnyékban, ezért a figyelem középpontját inkább az ültetvény szélére helyezzük.
9. Használjuk több helyen a bevált növényeket
Az egész kert sokkal egységesebbnek látszik, ha a fa tövébe ültetett növényfajtákat máshol is használjuk. Elég egy kisebb árnyékos részt találni, például egy pad mellett vagy egy ösvény mentén egy kisebb kert esetében, ha a virágos növényekhez nincs elég napfény.
10. Segítsünk a növekedésben
A kert egészsége érdekében használjunk komposztot. A talajtakarással segítjük a növények vízháztartását is, így azok hamar megnőnek és gazdag erdei aljnövényzet hatását keltik. Minden évben kora tavasszal takarjuk a talajt, mielőtt a növények levélbe borulnak, de vigyázzunk, hogy ne temessük el őket teljesen.