5. Az őzek elleni védekezéshez
Ha kertedet rendszeresen látogatják őzek, hogy jóllakjanak növényeidből, akkor szórd körbe tojáshéjjal azokat a növényeket, amikre rá szoktak járni.
Az őzek ki nem állhatják az albumin szagát, és messze elkerülik azokat a területeket, ahol megérzik a nyers tojásokat. Az albumin, amely a tojásfehérjében található egyik fő fehérje, önmagában nem rendelkezik erős szaggal, de a tojásfehérje, különösen ha hőkezelés vagy bomlás alatt van, sajátos szagot áraszthat. Ha a tojás vagy a tojásfehérje romlott, kellemetlen, kénes szagot áraszthat, amelyet gyakran a hidrogén-szulfid kibocsátás okoz. Ez a szag a "rothadt tojás" szagaként ismert.
Légy óvatos viszont, mert ugyan ez a szag olyan kártevőket csalogathat a kertedbe, amik kifejezetten a nyers tojásokat szeretik.
6. Díszítés gyanánt
Az apróra őrölt tojáshéj-darabok kifejezetten mutatósak is lehetnek. Ha sok tojás fogy otthonodban, akkor főzd meg a tojáshéjakat, hogy sterilizáld őket, majd törd össze és öntsd őket egy tárolóba.
Ha már elegendő tojáshéjat gyűjtöttél így össze, akkor szórd el őket növényeid körül. Ez nem csak csinosabb megjelenést kölcsönöz majd nekik, hanem segít a kártevők elleni védekezésben és idővel kalciummal is dúsítja majd a talajt.
Az apróra tört kagylóhéjakkal ugyan ezt érheted el.
7. Komposztnak
Habár a tojáshéjak komposztban való felhasználását vita övezi, valójában nyugodtan hozzáadhatod őket komposzthalmodhoz.
A tojáshéjak nagyon lassan bomlanak le, és fontos, hogy a fent említett módszerekkel letisztítsd és kiszárítsd őket, mielőtt a komposztba kerülnének. Ne lepődj meg, ha a kész komposztban is látod majd a héjdarabokat – a talajba kerülve épp olyan hasznosak lesznek majd.