2. Védekezés a kártevők ellen tojáshéjjal
Ha kertedet csigák vagy meztelencsigák támadják, akkor szórj el apróra tört tojáshéjakat azon növényeid körül, amikre szívesen rájárnak. A tojások élei felsértik a csigák puha hasát, ezért nagy ívben elkerülik majd ezeket a területeket.
Idővel aztán a tojáshéjak belebomlanak majd a talajba, és kalciummal gazdagítják azt. A kalcium elősegíti a gyökerek fejlődését, és segít megelőzni olyan betegségeket, mint a paradicsom végrothadása, amit a kalciumhiány okoz.
3. Tojáshéj az ültetéshez
Mivel a tojáshéjak viszonylag hamar lebomlanak, miután a kerti talajba kerülnek, kiválóan alkalmasak magvak elültetésére és kicsíráztatására is.
Amikor feltöröd a tojásokat, hogy kiöntsd a belsejüket, próbáld úgy felnyitni őket, hogy csak a felső, szűkebb hegyüket törd le róluk (a letört részt ne felejtsd el elmosni és félretenni).
Tisztítsd ki óvatosan a tojás belsejét (a forró víz remekül alkalmas erre), majd egy tűvel szúrj 1-1 apró lyukat a tojás aljára vízelvezetés gyanánt.
Ez után visszahelyezheted őket a tojástartó kartonba, feltöltheted őket talajjal, majd elültethetsz bennük egy-egy magot. Miután a magvak elkezdik kinőni a tojáscserepeket, a tojással együtt kiültetheted őket a talajba vagy egy nagyobb cserépbe. A tojás idővel lebomlik körülöttük, és a gyökerek szabadon nőhetnek majd.
4. Madáretetéshez is hasznos a tojáshéj
A nőstény madaraknak a tojásrakás előtt és után is sok kalciumra van szükségük a szervezetükben.
Sterilizáld a tojáshéjakat – süsd őket 120°C-on nagyjából 10 percig, hogy kiszáradjanak, de a belsejük ne barnuljon meg. Ez után törd össze őket alaposan és szórd ki a darabkákat a madáretetőkbe (vagy csak egy letisztult részre a talajon) a tavasz és a nyár során. A tojáshéj-darabkákat magvakkal és más madártápokkal is összekeverheted.