Online tanácsadás

Dr. Némethy Zsuzsanna válaszol

Tisztelt Dr Némethy Zsuzsanna! Pajzstetves kecskerágó bokrainkat többszöri eredmény nélküli permetezés után kivágtuk.Sajnos a mellette lévő oszlopos tiszafa levelén illetve a szárán is ott vannak a kártevők. A permetezésen kívül vízsugárral is próbáltuk eltávolítani a tetveket és most nem tudom, hogy akkor ment e rá a tiszafára (amit az óta szintén megpermeteztem) vagy azt is megtámadta a pajzstetű. Tanácstalan vagyok. Vágjam le a ferőzött ágakat? Vagy a tiszafára nem veszélyes a kecskerágó betegsége csak ráhullott a vízzel széllel?? Segítségét előre is köszönöm.Tisztelettel: Szabó Katalin

Kedves Szabó Katalin!



Ellentmondó irodalmi adatokat találtam a kecskerágó pajzstetű gazdanövényeire vonatkozóan, így lehetséges, hogy a tiszafát is megfertőzte.



Mielőtt a tiszafát kezelné, vizsgáljon meg legalább 10 fehér pajzstetvet, emelje le vékony hegyes eszközzel a növényről, és vizsgálja meg, hogy a fehér pajzs alatt talál-e puha testű apró állatot. Ehhez a munkához kézinagyító lehet szükséges. Amennyiben a pajzsok alatt élő tetvek lapulnak, bizony a tiszafát is megfertőzték.



 2-3  %-os  növényi olaj tartalmú kézmeleg oldattal a fertőzöttnek látszó fás részek kérgét  ecsetelje le bőségesen. Az olajat tartalmazó bevonat alatt az ott élő rovarok levegő hiányában elpusztulnak.  Konyhában  található bármilyen étolaj megfelel erre a célra. 2-3 nap után erős vízsugárral érdemes a fát, a fertőzött részeket leverni. Amennyiben gócban fordul elő a kártevő, az ág eltávolítása egyszerűsíti a védekezést. Olajtartalmú permetezés a leveleknél is alkalmazható 0,5-1 %-os töménységben, de 2 napnál tovább ne maradjon a zöld leveleken, károsíthatja azokat, időben le kell öblíteni.



Üdvözlettel:   Némethy Zsuzsanna



kertészeti növények növényvédelme
Vissza a kérdések listájához