Online tanácsadás
Tisztelt Dr. Némethy Zsuzsanna!
Euphorbia leuconeura (madagaszkár ékszere - köpködő pálma) nevű növényük van, kb 4-5 éve kaptuk.
Még mindig kisméretű (kb 15cm).
A növény a nappaliban volt, amit az utóbbi időben hálószobának is használunk.
Az utóbbi hónapokban elkezdte elkezdtek barnulni, hullani leveleit (folyamatosan 2-3 barnult leesett, ez nem mindig dobtuk ki, elkezdett bomlani),
Az utóbbi másfél hónapban bőrkiütéseim vannak, főleg a kezemen, de esténként több más helyen is. Az okokat próbálom kideríteni jelenleg is.
A mai nap merült fel az interneten való keresgélés közben, hogy Euphorbia leuconeura ha megsérült a nedve mérgező, latex allergiát és hosszú távon rákot okozhat. Kérdésem, hogy ez a méreg esetleg a levél bomlása közben levegőben is terjedhet allergiát hosszú távon esetleg rákot okozva? (vagy csak ha valaki megeszi a növényt)
Kérem, ha esetleg nincs információja erről, lenne tanácsa, hogy hol tudnék ennek utánajárni?
( a növényt kidobtam pár órával ezelőtt)
Weben több helyen írják, h erősen toxikus, latex tartalom miatt és rákkeltő is lehet :(
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10365450
Tumor promoting diterpenes from Euphorbia leuconeura L.
Vogg G1, Mattes E, Rothenburger J, Hertkorn N, Achatz S, Sandermann H Jr.
Author information
Abstract
Diterpene esters of the phorbol and ingenol types are known to be highly active tumor promoting agents that typically occur in members of the Euphorbiaceae. In the present work, Euphorbia leuconeura, a rare indoor plant, is analyzed for its tumor promoting potential. Latex as well as total leaf extracts exhibited Epstein-Barr-virus (EBV) inducing activity comparable to 12-O-tetradecanoyl-phorbol-13-O-acetate, a well known tumor promoter. The activity of individual fractions correlated with their ingenol ester content. Three ingenol esters with EBV inducing activity could be isolated and identified. They belong to the milliamine type of diterpene esters that contain aromatic peptidyl groups. Two of them (milliamines L and M) are already known from E. milii. The third compound is identified as an isomer of milliamine F with a novel 3,20-diester arrangement. The dat
Előre is köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel:
Gábor
Kedves Stokucska Gábor!
Valóban az Euphorbia leuconeura nedve irritációt és kiütéseket okoz bőrrel érintkezve egyes embereken, akik érzékenyek arra. Ezen hatásukat irodalmi adatok igazolják. Nem említette, hogy a megbarnult (elhalt) levelekhez hozzá ért-e, maga dobta-e ki azokat. Ha igen, az a kontaktus már elég lehetett az allergén anyagnak bejutnia a bőrszövetén keresztül. Az allergén anyag levegőbe történő diffundálásáról és azon keresztül történő esetleges mérgezéséről nem találtam adatot,vnem valószínű. Minden esetre a virágot kisérő és kezelési ajánlásokat tartalmazó etiketten a növényi nedv irritációt előidéző tulajdonságát fel kellene/ kellett volna tüntetni.
További forrásként csak az internetet tudom ajánlani, nem hiszem, hogy hazánkban ennek a növénynek mérgező, allergén anyagaival bárki is foglalkozna.
Üdvözlettel: Dr. Némethy Zsuzsanna