8. Ültess melegágyba
Ha igazán komolyan szeretnél foglalkozni a téli kertészkedéssel, akkor szükséged lesz egy hatékony melegágyra. Ezt elkészítheted házilag, de vásárolhatsz is magadnak. A melegágyakat lényegében „miniatűr melegházakként” kell elképzelni. Lényegében ugyan azt a célt szolgálják, csak éppen jóval kisebb méretben – segítenek meghosszabbítani a növények tenyészidőszakát, akár bőven az első fagy utánig.
Mivel ezeknek a szerkezeteknek nincs aljuk, így igazából csak rá kell helyezned őket meglévő ágyásaidra, hogy megvédd velük az azokban termő növényeket. A melegágy fedele üvegből vagy műanyagból készül, ami egyrészt szigetelőként szolgál, másrészt napfényt enged be a szerkezetbe, a mi lényegében egy nyitható fedelű, feneketlen doboz.
A melegágyak nem csak a tenyészidőszak végét segíthetnek kitolni, de segítségükkel már jóval a tavaszi meleg beállta előtt megkezdheted növényeid nevelgetését. Nem árt egy hőmérőt is helyezni melegágyaidba (vagy ágyásonként legalább egybe), hogy időben észrevedd, ha már ezekben is túl hideg van növényeidnek.
9. Használj mini fóliaházakat
A fóliaházak lényegében olcsóbban elkészíthető (ámbár gyakran átmeneti) melegház-alternatívák – a legnagyobb különbség az, hogy ezeket nem szokás fűteni. Általában meghajlított PVC csövek alkotják a szerkezetüket, amelyekre egy átlátszó műanyag fóliát húznak és erősítenek rá.
Ez a megoldás kiváló azoknak, akik több nagyobb ágyást is szeretnének megvédeni a téli hidegtől – tehát ahol egy melegágy már nem elegendő. A fóliaházakat akár le is lehet szerelni, amint az idő újra felmelegszik.