Téli talajtakarás az első keményebb fagy után
Amennyiben évelő (főleg ültetett) növényeidet szeretnéd megvédeni, akkor a talajtakarót akkor kell leteríteni, amikor a talaj már elkezd megkeményedni a hidegben. Ez általában az első keményebb fagy után következik be. Kemény fagyról beszélünk, ha a hőmérséklet -4°C alá csökken, de arról is be tudod azonosítani, ha egy hideg reggelen a legszívósabb egynyári növényeidet is barnán és összeszáradtan találod kertedben.
Általában ilyenkor térnek nyugovóra az évelő növények, és egy réteg talajtakaró segít megvédeni őket attól, hogy „felébredjenek”, és új hajtásokat hozzanak, amik aztán könnyedén elfagyhatnak. A talajnak ekkorra már volt ideje lehűlni és magába szívni az őszi nedvességet. Teríts el tehát egy 10-15 cm vastag réteg talajtakarót növényeid töve körül, hogy megvédd gyökereiket és koronájukat is.
Az oltott növények vastagabb talajtakarót is igényelhetnek. Ezeket általában komposzttal vagy talajjal szokás betakarni, sőt, lényegében betemetni úgy, hogy csak az oltás helye még kilógjon a talajból. Ehhez felpúpozhatod a talajt a növény töve körül, vagy építhetsz köré egy ketrecet csirkehálóból, amit aztán feltölthetsz komposzttal.
Az örökzöld, vagy közel örökzöld bokrokat, mint például a rododendronokat és a bangitákat könnyedén kiszáradhatnak a hideg téli szelek. Ezek ágait úgy védheted meg, hogy zsákvásznat húzol rájuk, vagy lefújod őket valamilyen kiszáradást gátló készítménnyel. Ha ezt a módszert használod, akkor fontos, hogy a vászon ne érjen az ágakhoz, mert összefagyhatnak egymással, ami károkat tehet a növényekben. Némi plusz szigetelés érdekében feltöltheted a vásznat egy adag talajtakaróval.
A fás szárú növények kevesebb védelmet igényelnek télen, mint a lágyszárúak. Egy 10-15 cm vastag réteg kéregtakaró, vagy komposztréteg segíthet megőrizni gyökereik számára a talaj víztartalékait. Ügyelj azonban rá, hogy ne közvetlenül a száruk körül terítsd el a takarót (hagy néhány centit szabadon körülöttük), különben kártevők költözhetnek a takarórétegbe.
Továbbá, ha a túl közel teríted el a talajtakarót a növények töve körül, akkor túl sok nedvesség szorul majd a talajtakaró és a növények szára közé, ami ideális körülményeket teremt a gombás betegségek terjedéséhez.
Téli talajtakarás a növények elszáradása után
Amikor a talaj rendszeresen megfagy és felolvad, egymás után többször összeszűkül és kitágul, és ilyenkor kifordíthatja magából egyes növények gyökereit. Ha a gyökerek a talaj felszínére kerülnek, akkor egy fagy könnyedén végezhet velük, de a hideg téli szelek is gyorsan kiszáríthatják őket.
Éppen ezért fontos egy réteg talajtakarót elteríteni az első fagy után, de még mielőtt a talaj újra kiolvadhatna, hogy a talaj hosszútávon is fagyott maradjon. Amennyiben otthonodra nem jellemzők fagyos körülmények, várd meg, míg legszívósabb egynyári növényed is elszárad, és ez után használj talajtakarót kertedben.
A téli talajtakaró eltávolítása
A téli talajtakarót csak akkor ajánlott eltávolítani tavasszal, ha már nem várató több fagy. Persze ezt nem mindig egyszerű megjósolni, hiszen hazánkban is láthattunk már tavaszi hóviharokat. Amikor azonban a talaj elkezd felolvadni, és előreláthatólag nem várható fagy a következő hetekben, akkor ideje eltávolítani a téli talajtakarót ágyásaidról!