Online tanácsadás

Dr. Némethy Zsuzsanna válaszol

T.Dr Némethy Zsuzsanna! Sajnos évek óta küzdök a kertemben lévő cseresznyefákat megtámadó cseresznyelégy, legyek ellen.Szeretném megtudni,mikor célszerű a talajfelszínen keresztül elpusztítani a légy lárváit és milyen szer lenne a hatásos? Köszönöm tanácsát.

A cseresznyelégy kifejlett egyedei ellen védekezünk a cseresznyefán, amikor tömegesen rajzanak. Ennek ideje naptár szerint nem határozható meg pontosan, mivel  minden év időjárási, elsősorban hőmérsékleti viszonyai eltérőek. Rajzásuk jól mefigyelhető a fára kiakasztott sárga színű ragacsos rovarcsapda lapokkal, melyekre ráragadnak a kikelő legyek, és jelzik megjelenésükte, rajzásukat. Rajzáscsúcsuk után 3-5 nappal érdemes a fát lepermetezni rovarölő szerrel. Ez az idő általában a még zöld, de zöldborsó méretet meghaladó cseresznye termésnél van. A csapda a legyek rajzásának elhúzódását is jelzik, esetenként még  érés előtt  a rovarölő permetezés ismétlése is szükséges. Cseresznyelégy ellen a z Actara, Decis, Gazella, Judo, K1, Kaiso EG, Karate, Mospilan és Spilan nevű rovarölő szerek engedélyezettek.


A cseresznyelégy báb állapotban telel át a fa alatt a talajban, ez elleni kémiai védekezés nincs kidolgozva. csak olyan helyen lehetne ilyet végezni, ahol nincs aljnövényzete a fának, elsősorban ültetvényekben. Hallottam olyat, hogy a fa alatti talajt több napra vízzel elárasztották, víz alatt tartották, ez elpusztította a bábokat, megfulladtak levegő hiányában. Valószínű, hogy a Beauveria bassiana parazita gomba hatóanyagú Bora nevű  biológiai rovarölő szer sekélyen a talajba dolgozva is hatásos, mivel ez a szer a talajban élő rovarokat parazitálja nedves körülmények között.


Házikertben hatásos védekezés, ha a lehullott cseresznyéket naponta összegyűjtik, hogy belőlük a lárvák ne tudjanak a talajba húzódni. Hatékonya megoldás a fa aljának letakarása fóliával, ezzel szintén meg lehet akadályozni a lárvák továbbfejlődését.


kertészeti növények növényvédelme
Vissza a kérdések listájához