A szilva gondozása
A szilvafák ágait fontos rendszeresen ritkítani, nehogy eltörjenek a termések súlya alatt. Ha ez mégis megtörténik, akkor metszd vissza a törés helyét egy nem sérült részig, lehetőleg egészen egy elágazásig, hogy ne maradjon kiálló csonk. A fiatal fákat – mint említettük – az első hetekben, illetve az egész első szezonban öntözni kell, hogy megerősödjenek és növekedjenek. Később aztán vissza lehet állni egy általánosabb rendszerességre.
Két öntözés között meg kell várni, hogy a talaj kiszáradjon (nem teljesen). Az öntözések egészen október közepéig folytatódjanak, hogy télire legyen mit elraktározniuk. A fiatal fákat egészen addig nem szabad műtrágyázni, amíg nincsenek túl legalább egy termésen. Ezt követően a gyümölcsterméshez rendszeres, egész szezonban tartó műtrágyázásra lesz szükség. A fákat kalcium-nitráttal, vagy 10-10-10-es műtrágyával tápláld, de ősszel és télen vegyél vissza a nitrogénből, hogy ezekben a szezonokban ne ösztönözd növekedésre a szilvákat.
Ősszel ügyelj rá, hogy minden hulladékot rendszeresen összegereblyézz a fa körül. A metszést kora tavasszal, vagy nyár közepén érdemes elvégezni, mert az őszi és téli metszések fertőzéseket okozhatnak. A rendszeres metszés segít megelőzni a kártevőproblémákat és a fertőzések terjedését. A téli fagyok kárt tehetnek a fákban, ezért hidegebb éghajlatokon érdemes leszigetelni őket (különösen a csemetéket).
A szilva szüretelése
Az európai szilváknak akkor van a legjobb íze, ha a fán hagyod érni őket. Onnan tudod, hogy szilváid érettek, hogy óvatos nyomkodásra a gyümölcsök héja puhának érződik. Az érett szilvák egy határozott csavarással szedhetők le a fákról. A japán szilvákat valamivel korábban kell leszüretelni, és hagyni, hogy egy hűvös helyen érjenek meg teljesen.
A szilvákat nem lehet sokáig tárolni, ezért vagy rövid időn belül el kell fogyasztani/fel kell használni, vagy tartósításra lesz szükség. Egy másik megoldás még enyhén éretlen állapotukban leszüretelni őket, majd egy hűvös helyen várni, hogy megérjenek – ezzel valamivel tovább megőrzik frissességüket. A szilvákat a hűtőben érdemes tárolni. A legideálisabb hőmérséklet számukra -1 és 0°C között van, 90-95%-os páratartalommal. Ezen a hőmérsékleten akár 2-4 hétig is megőrzik minőségüket.