Minden, amit egy kertésznek a pasztinák termesztéséről tudnia kell

Pasztinák termesztése

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
A pasztinák termesztése, a pasztinák nevelése, a pasztinák gondozása

A pasztinák gondozása

Ha pasztinákot szeretnél termeszteni kertedben, akkor fontos észben tartanod, hogy levelei furokumarint tartalmaznak. Ez egy szerves vegyület, ami irritálja a bőrt és akár égési sebeket is okozhat rajta!

A pasztinák öntözése

A pasztináknak nyári hónapokban mindössze heti 2,5 cm-nyi vízre van szükségük. Némi organikus talajtakaróval biztosíthatod, hogy minél több víz jusson el a növényhez ahelyett, hogy elpárologna.

A pasztinák gyomlálása

Mint minden növénynél, a pasztináknál is érdemes odafigyelni, hogy közvetlen közelükben ne terjedjenek el a gyomok, mert ezek megzavarhatják a gyökértermés növekedését.

A pasztinák trágyázása

A pasztinákot minden hónapban ajánlott trágyázni a szezon során, mert ez elősegíti a gyökértermések növekedését.

hirdetes

A pasztinák szakaszos ültetése

Mivel a pasztinák egy lassan érő zöldség, szakaszos ültetése nem mindig egyszerű feladat. Ültess késleltetett szakaszokban, de tartsd észben, hogy sokáig foglalják majd a helyet a kertben.

A pasztinák társültetés

A pasztinákot érdemes saláta, zsálya, rozmaring, borsók, babok, paprikák, fokhagyma, retek vagy burgonya közelébe ültetni. Ha hagyod, hogy átteleljen a talajban és a következő évben kivirágozzanak, a pasztinák virágai ragadozó rovarokat vonzanak kertedbe, amelyek segíthetnek megritkítani a kártevőket. A pasztinákot nem ajánlott répa, édeskömény, kapor, petrezselyem, zeller, káposzta, paradicsom és spenót közelébe ültetni.

A pasztinák szüretelése

Habár ez a fajtától is függ, a pasztináknak általában 16 hétre van szükségük, hogy szüretelhető méretűre érjenek. Érdemes egy fagyot megvárni szüretelés előtt, mert a gyökerek így nyerik el jellegzetes, édeskés ízüket. A keményre fagyott talajból azonban már nem igazán lehet kényelmesen kihúzni őket, ezért ne várj túl sokáig sem, ha hidegre fordul az idő. Fontos észben tartani, hogy a pasztinák levelei irritálhatják a bőrt, és akár égési sérüléseket is okozhatnak rajta.

A pasztinákot – a répákhoz hasonlóan – egy száraz, hűvös, sötét helyen kell tárolni. Ha a magvaikat is szeretnéd megőrizni, akkor néhányat hagyj a talajban és várd meg, hogy a következő évben kivirágozzanak és felmagozzanak.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Alsystin 25 WP

Rovarölő permetezőszer almatermésűekben gyümölcs és levélaknázó molyok, szőlőben... Tovább

felszálló fertőzés (aszcendáló fertőzés)

nyálkahártyával bélelt üreges szervekben a váladékok áramlásával ellentétesen (pl. az... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség