A pajorok elleni védekezés
A leginkább bevált, ámbár időigényes módszer a szedés. Szezonjuk alatt érdemes este vagy kora reggel lerázni őket a fákról, ilyenkor ugyanis dermedtek, kevésbé tudnak kapaszkodni, és repülni sem képesek. Az imágók tömeges megjelenésükkor mind a vad, mind a háziasított állatok kiváló tápláléka. A madarak a pajorokat is szívesen eszik.
A XX. században a rovarirtó-szerek erősen megritkították a faj létszámát, de a vegyszerhasználat korlátozása miatt számuk ismét emelkedik (ehhez hozzájárulhat az éghajlat melegedése is). Az enyhe teleknek köszönhetően a májusi cserebogarak korábban jelennek meg a megszokottnál és így tömegesen rajzanak, számuk erőteljesen növekszik.
Pajorok elleni védekezés vegyszerekkel
Azért még ma is léteznek különféle talajfertőtlenítő vegyszerek és biológiai készítmények, amik jók lehetnek. Azt viszont érdemes tudni, hogy a leghatékonyabb vegyszereket kivonták a forgalomból, mivel a környezetet is károsították, a meglévő szerek pedig korántsem olyan hatásosak. Magyarországon a Bora névre hallgató, szabadforgalmú szert tudjuk ajánlani a pajorok elpusztítására. Ennek hatóanyaga a Beauveria bassiana entomofág gomba, ami bekerül a kártevő szervezetébe, megfertőzi, és lassan elpusztítja.
A szer esetében fontos, hogy egyenletesen juttassuk ki a fertőzött területre, mivel az a cél, hogy a pajor megegye. Érdemes az első kezelést elvégeznünk ősszel, november végéig, a másodikat pedig tavasszal, március-április környékén. A tapasztalat azt mutatja, hogy minden cserebogár pajort elpusztít, hosszabb-rövidebb idő alatt. Nálunk pár évvel ezelőtt nagyon elszaporodtak, ki sem lehetett őket irtani, az egész gyepet megölték.
Sajnos a kár akkora lett, hogy még a talajt is ki kellett cserélnünk. Ezt csak azért mondom el nektek, mert ez is mutatja, mennyire fontos időben észrevenni a pajorokat, így időben meg tudjátok fékezni a kártételüket! Remélem, hogy tudtam segíteni nektek egy kicsit, és bízok abban is, hogy nálatok nem fognak sok gondot okozni ezek a bogarak, illetve pajorok! Ha hasznosnak találtad cikkemet, tudasd velem az alábbi szavazás segítségével!
Hasznos volt számodra a pajorokról szóló cikk?