A pajorok kártétele, védekezési módok pajorok ellen - tudj meg mindent a pajorokról

Kertünk legnagyobb ellensége – Védekezés a pajorok ellen

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Védekezési módok a pajorok ellen

A pajorok elleni védekezés

A leginkább bevált, ámbár időigényes módszer a szedés. Szezonjuk alatt érdemes este vagy kora reggel lerázni őket a fákról, ilyenkor ugyanis dermedtek, kevésbé tudnak kapaszkodni, és repülni sem képesek. Az imágók tömeges megjelenésükkor mind a vad, mind a háziasított állatok kiváló tápláléka. A madarak a pajorokat is szívesen eszik.

A XX. században a rovarirtó-szerek erősen megritkították a faj létszámát, de a vegyszerhasználat korlátozása miatt számuk ismét emelkedik (ehhez hozzájárulhat az éghajlat melegedése is). Az enyhe teleknek köszönhetően a májusi cserebogarak korábban jelennek meg a megszokottnál és így tömegesen rajzanak, számuk erőteljesen növekszik.

Pajorok elleni védekezés vegyszerekkel

hirdetes

Azért még ma is léteznek különféle talajfertőtlenítő vegyszerek és biológiai készítmények, amik jók lehetnek. Azt viszont érdemes tudni, hogy a leghatékonyabb vegyszereket kivonták a forgalomból, mivel a környezetet is károsították, a meglévő szerek pedig korántsem olyan hatásosak. Magyarországon a Bora névre hallgató, szabadforgalmú szert tudjuk ajánlani a pajorok elpusztítására. Ennek hatóanyaga a Beauveria bassiana entomofág gomba, ami bekerül a kártevő szervezetébe, megfertőzi, és lassan elpusztítja.

A szer esetében fontos, hogy egyenletesen juttassuk ki a fertőzött területre, mivel az a cél, hogy a pajor megegye. Érdemes az első kezelést elvégeznünk ősszel, november végéig, a másodikat pedig tavasszal, március-április környékén. A tapasztalat azt mutatja, hogy minden cserebogár pajort elpusztít, hosszabb-rövidebb idő alatt. Nálunk pár évvel ezelőtt nagyon elszaporodtak, ki sem lehetett őket irtani, az egész gyepet megölték.

Sajnos a kár akkora lett, hogy még a talajt is ki kellett cserélnünk. Ezt csak azért mondom el nektek, mert ez is mutatja, mennyire fontos időben észrevenni a pajorokat, így időben meg tudjátok fékezni a kártételüket! Remélem, hogy tudtam segíteni nektek egy kicsit, és bízok abban is, hogy nálatok nem fognak sok gondot okozni ezek a bogarak, illetve pajorok! Ha hasznosnak találtad cikkemet, tudasd velem az alábbi szavazás segítségével! 

Hasznos volt számodra a pajorokról szóló cikk?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

len (Linum usitatissimum L.)

a lenfélék (Linaceae) családjához tartozó olaj- és rostnövény. Orsógyökere 80-100 cm-re... Tovább

éves gyulladás

olyan gyulladás, amelynek jellemzője a nagy mennyiségű bűzös izzadmányképződés, a... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Mezőgazdaság Növényvédelem permetezés Talajművelés