A pajorok kártétele, védekezési módok pajorok ellen - tudj meg mindent a pajorokról

Kertünk legnagyobb ellensége – Védekezés a pajorok ellen

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Védekezési módok a pajorok ellen

Miért veszedelmes kártevő a pajor?

A májusi cserebogarak mindösszesen öt-hét hétig élnek, ez az idő pedig nem szól semmi másról, csak a szaporodásról. A nőstény 10-20 centiméter mélyen, egyesével helyezi el 60-70 tojását. Éppen ezért olyan káros. Nagyon gyorsan képes elszaporodni, leginkább a frissen kifejlődő hajtásokat eszi, megrágja többek között a szőlő hajtásait, a díszfák, gyümölcsfák gyökereit, illetve lombajit, de szereti a füvet is teljesen elpusztítani.

Ennek megfelelően komoly és nagyon súlyos károkat okoz, legfőképpen akkor, ha korábban és nagy tömegben bújik ki a pajorlétből. A kifejlődött egyedek hajnalban a hidegtől megdermednek, a levelek hátoldalán tapadnak meg, mozdulatlanul meghúzódnak, úgy, hogy észre sem vesszük őket. A kibújó cserebogarak megjelenését a talajfelszínen látható 6-10 mm átmérőjű lyukak jelzik. Amint előbukkannak, megkezdik a táplálkozást, hogy erőre kapjanak, ezután következik a szaporodás. 

hirdetes

A cserebogaraknak hatalmas étvágyuk vagy, ezért pajorként és kifejlett állapotú bogárként is nagy problémát jelent a mezőgazdaságban dolgozók, és a kiskerttel rendelkezők számára. 1911-ben egy alkalommal több, mint 20 millió példányt gyűjtöttek össze egy 18 négyzetkilométeres erdőben! A faj irtásáról már a középkor óta vannak feljegyzések, még írásos receptek is fennmaradtak, ebből mutatok meg egyet!  

„A cserebogár szedését megjelenése után azonnal meg kell kezdeni és folytatni kell, míg rajzása tart, A szedésre csak a hajnali órák alkalmasak, amikor a lerázott bogár még dermedt s el nem röpülhet. A cserebogarat minden akár magánosan, akár többedmagával álló fáról le kell szedni. Alacsonyabb fáról egyszerűen lerázható, magasabbról pedig akként szedhető a cserebogár, hogy a munkás hosszúnyelű horoggal a fa ágait egyenként megrázogatja vagy a fiatalabb munkás a fára felmászva rázogatja meg az egyes gállyakat. A lerázott cserebogarat a munkás szélesszájú vízzel telt nagyobb edénybe szedi s onnan megfelelő nagy kádba hordja, hordóba vagy zsákba tölti. Az így összeszedett cserebogár leforrázandó, illetőleg a zsákban levő összezúzandó.” – Rovartani lapok - 18. köt. 3. füz. (1911. márczius).

Most pedig nézzük, mit tehet a mai kor kertésze a cserebogár pajorok, és a cserebogarak ellen, a következő oldalon megmutatom a kipróbált, bevált módszereket! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyapjú sűrűsége

a bundában levő gyapjú mennyisége a szálak hosszúságán és finomságán kívül... Tovább

zsombor (Sisymbrium)

a —>keresztesvirágúak családjának egyik nemzetsége, fajai az utak mentén, parlagokon,... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Mezőgazdaság Növényvédelem permetezés Talajművelés