Miért veszedelmes kártevő a pajor?
A májusi cserebogarak mindösszesen öt-hét hétig élnek, ez az idő pedig nem szól semmi másról, csak a szaporodásról. A nőstény 10-20 centiméter mélyen, egyesével helyezi el 60-70 tojását. Éppen ezért olyan káros. Nagyon gyorsan képes elszaporodni, leginkább a frissen kifejlődő hajtásokat eszi, megrágja többek között a szőlő hajtásait, a díszfák, gyümölcsfák gyökereit, illetve lombajit, de szereti a füvet is teljesen elpusztítani.
Ennek megfelelően komoly és nagyon súlyos károkat okoz, legfőképpen akkor, ha korábban és nagy tömegben bújik ki a pajorlétből. A kifejlődött egyedek hajnalban a hidegtől megdermednek, a levelek hátoldalán tapadnak meg, mozdulatlanul meghúzódnak, úgy, hogy észre sem vesszük őket. A kibújó cserebogarak megjelenését a talajfelszínen látható 6-10 mm átmérőjű lyukak jelzik. Amint előbukkannak, megkezdik a táplálkozást, hogy erőre kapjanak, ezután következik a szaporodás.
A cserebogaraknak hatalmas étvágyuk vagy, ezért pajorként és kifejlett állapotú bogárként is nagy problémát jelent a mezőgazdaságban dolgozók, és a kiskerttel rendelkezők számára. 1911-ben egy alkalommal több, mint 20 millió példányt gyűjtöttek össze egy 18 négyzetkilométeres erdőben! A faj irtásáról már a középkor óta vannak feljegyzések, még írásos receptek is fennmaradtak, ebből mutatok meg egyet!
„A cserebogár szedését megjelenése után azonnal meg kell kezdeni és folytatni kell, míg rajzása tart, A szedésre csak a hajnali órák alkalmasak, amikor a lerázott bogár még dermedt s el nem röpülhet. A cserebogarat minden akár magánosan, akár többedmagával álló fáról le kell szedni. Alacsonyabb fáról egyszerűen lerázható, magasabbról pedig akként szedhető a cserebogár, hogy a munkás hosszúnyelű horoggal a fa ágait egyenként megrázogatja vagy a fiatalabb munkás a fára felmászva rázogatja meg az egyes gállyakat. A lerázott cserebogarat a munkás szélesszájú vízzel telt nagyobb edénybe szedi s onnan megfelelő nagy kádba hordja, hordóba vagy zsákba tölti. Az így összeszedett cserebogár leforrázandó, illetőleg a zsákban levő összezúzandó.” – Rovartani lapok - 18. köt. 3. füz. (1911. márczius).
Most pedig nézzük, mit tehet a mai kor kertésze a cserebogár pajorok, és a cserebogarak ellen, a következő oldalon megmutatom a kipróbált, bevált módszereket!