Miért okoz gondot a nyest
A nyest sajnálatos módon megrághatja az autó szigetelését, a kábeleket a motortérben, ráadásul mindent megjelöl, hogy tudassa fajtársaival, övé a környék. A szigetelést azért rágcsálja meg, hogy fészekanyagot gyűjtsön, a kábelrágási mániájára viszont még nem igazán találtak a biológusok sem magyarázatot, de a legtöbb tipp arról szól, hogy a mesterségesen előállított alkatrészek olyan természetes anyagot tartalmazhatnak, amik vonzzák a nyesteket. Megszabadulni tőlük hihetetlenül nehéz, mivel egy ravasz és okos állatról van szó, viszont van néhány praktika, amivel felvehetjük a kesztyűt ellenük, most ezeket mutatom meg!
Nyest ellen fontos a megelőzés
Minden kártevő esetében, így a nesteknél is fontos, hogy kellő hangsúlyt fektessünk a megelőzésre, ezzel biztosíthatjuk azt, hogy nem szoknak a lakóhelyünk köré. Ne etessük a nyesteket, szóval minden a hulladékot, a kidobott élelmiszert jól záródó kukában tartsuk, a háziállatok ételeit pedig ne hagyjuk kint éjszakára. Vizsgáljuk át a padlást, a tetőteret, és minden lyukat tömjünk be (a nyestnek egy öt centiméter lyuk is elegendő ahhoz, hogy bejusson).
Nyest ellen nyestcsapda
Ha szeretnétek meggyőződni arról, hogy a kis ragadozót valóban elkaptátok, akkor mindenképpen a csapdát ajánlom. Sajnos hozzá kell tennem, hogy sok közülük haszontalan, és sok esetben nem túl hálás feladat megszabadulni az elfogott állattól sem.
Nyest ellen nyestriasztó
Hang-, illetve szagriasztók is kaphatók, amiket érdemes cserélgetni, mert egy idő után megszokja az állat. Ezek a riasztók az emberi fül számára nem hallható ultrahangot bocsátanak ki, melyek képesek elzavarni a nyestet. Mi eddig csak vakondriasztót alkalmaztunk, ami ugyanezen az elven működik, az bevált, azóta nincs vakondunk, szóval egy próbát megér.
Nyest elleni spray
Ma már a legtöbb mezőgazdasági-, vagy autósbolt polcain szerepel a nyest elleni riasztóspray. Használata egyszerű, hátránya viszont az, hogy hetente újra kell fújni a területet. A tapasztalat pedig azt mutatja, hogy ez sem a leghatékonyabb megoldás, mivel egy idő után megszokja a szagot a kis ravasz állatka.
Nyest ellen népi megoldásokkal
Rejtsünk el a motortérben kutyaszőrt, vagy gázolajjal/benzinnel benedvesített rongyot, ezeket a szagokat utálják a nyestek. Hátrányuk az, hogy mi is érezni fogjuk, és nem kellemes számunkra sem az illatanyag. Megoldást jelenthet még az ecet is, mivel ezt sem szeretik, permetezzünk ecetes vizet az autók kerekeire, illetve a motortérbe. Sok sikert kívánok mindenkinek a védekezéshez, és ha esetleg van olyan ötletetek, ami itt nem szerepel, nyugodtan osszátok meg velünk Facebook oldalunkon!