Hőmérséklet és páratartalom
A Nebáncsvirág nagyon érzékeny a hőre. Ha hőmérséklet 30 C° fok fölé emelkedik a növénynek dupla annyi vízre lesz szüksége. A balkonládában vagy szobanövényként ültetett Nebáncsvirágoknak napi szintű öntözésre is szüksége lehet, sőt van, mikor napi kétszer is érdemes őket megöntözni. Ha sokáig nem öntöztük, akkor biztos, hogy kiszáradnak. Szerencsére, egy-egy alkalom kihagyása után a növény gyorsan életre kel.
Mivel a Nebáncsvirág trópusi növény, így a párásabb helyeket kedveli. Fagy hatására elpusztulhatnak, így télen érdemes őket átültetni cserépbe és bevinni őket meleg helyre.
Tápanyag
A Nebáncsvirág kedveli a tápanyagban gazdag közeget, így rendszeresen érdemes trágyázni. Vízben oldódó műtrágyát használjunk tavasszal és nyaranta is kéthetente a növényre. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használnánk, akkor tavasz elején és újra a nyár közepén is alkalmazzuk. Ha a Nebáncsvirág nyár végére kezd elkókadni, akkor ollóval vágjuk le a növény felső harmadát. Ezzel elősegíthetjük az új virág megjelenését.
A Nebáncsvirág fajtái
Mint említettük igen fajgazdag növény, több mint ezerféle Nebáncsvirág létezik, amelyből 450 faj ismert. A leggyakoribbak közé tartozik:
Évelő Nebáncsvirág (Impatiens walleriana): Észak-Amerikában a leggyakoribb, Észak-Amerika nagy részében évelő növényként termesztik.
Éves Nebáncsvirág (Impatiens balsamina): Gyakran kerti balzsamnak vagy rózsabalzsamnak hívják, lényegesen kisebbek, csésze alakú virágokkal. Ezek kevésbé váltak népszerűvé.
Új-Guinea Nebáncsvirág (Impatiens hawkeri): Ezek nagyobb virágai vannak, változatosabb színűek és képesek elviselni a napos helyeket is.
Impatiens capensis és Impatiens pallida: Két vadvirágfaj, szoros kapcsolatban állnak az éves és évelő Nebáncsvirágokkal.