+Érdekességek
A mókusok nagy kiterjedésű odúkat építenek, amelyek hossza meghaladhatja a 3,5 métert, és több jól elrejtett bejárattal rendelkeznek. A legtöbb odúban több alvóhely és élelemraktár is található. Az alvóhelyet vagy fészket megnagyobbítják és aprított levelekkel töltik meg, hogy kényelmes ágyat készítsenek belőle. Az alvóhelyeket tisztán tartják, mivel a héjakat és az ürüléket a szemétalagutakban tárolják.
Egyes mókusfajok rönkökben, bokrokban elhagyott fészkekben alakítják ki otthonukat.
A mókusoknak nagy pofazacskóik vannak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy az élelmet az odújukba szállítsák, akár tárolásra, akár fogyasztásra. Ezek a pofazacskók akár háromszor nagyobbra is megnyúlhatnak, mint a mókus feje!
Mókus pofazacskó
A mókusok télen téli álmot alszanak, de nem alszanak végig. Visszahúzódnak az odújukba, de néhány naponta felébrednek, testhőmérsékletüket normálisra emelik, és a raktározott táplálékkal táplálkoznak.
Amikor a mókusok a téli álom mély alvási fázisában vannak, szívverésük a percenkénti 350-ről körülbelül percenként 4 ütésre csökken, és testhőmérsékletük 34,5 °C-ról (94 °F) az odú hőmérsékletének megfelelő hőmérsékletre - akár 4,5 °C-ra is - csökkenhet.
Mókus ha alszik
A mókusok védelmezik odújukat, és hangos ciripeléssel, valamint testbeszéddel fejezik ki elfoglalt területüket, dominanciájukat, vagy figyelmeztetik kicsinyeiket a veszélyre. A nőstényeknek van egy párzási hangjuk is, amelyhez magas hangú, madárszerű hangjukat használják.
Más rágcsálókhoz hasonlóan a mókusok is élve születnek, miután körülbelül 30 napig hordják kicsinyeiket. A nőstény mókusok általában egyszerre 2-8 kölyköt hoznak világra, és évente egy-két alkalommal szülnek, egyszer késő tavasszal, néha pedig ősszel.
Mókusbébik
A mókusbébik születéskor olyan méretűek, mint egy dongó. Vakok, meztelenek és tehetetlenek. Mindkét szülő gondoskodik a kicsikről.
A kicsinyek körülbelül hat hét múlva bújnak ki az odúból, és a következő két hétben önálló életre kelnek. Ezután felépítik saját otthonukat, és elkezdenek élelmet gyűjteni, hogy a következő télen is el tudják tartani magukat.
Ragadozók
A mókusok ragadozói közé tartoznak a sólymok, a nyestek, a mosómedvék, a menyétek, a márnák, a rókák, a hiúzok, a prérifarkasok, a farkasok, a macskák és a nagy kígyók.
Az IUCN vörös listája szerint csak egy mókusfaj veszélyeztetett. A palmeri mókus (Neotamias palmeri) [lenti kép] csak egy kis hegységben, a Nevada délnyugati részén található Spring-hegységben él. Populációjuk csökkenése főként annak köszönhető, hogy az ember betolakodott az élőhelyükre, és a házimacskák nagy számban pusztítják a mókusokat.
Mókus név eredete
A mókus neve a "chip-chip" hangból ered, amelyet az élőlények adnak ki.
A hím mókust baknak, a nőstény mókust őzikének, a mókusbébit cicának, cicának vagy kölyöknek nevezik, a mókusok csoportját pedig csürhének.
A mókusok számos fontos funkciót töltenek be az erdei ökoszisztémákban. A facsemeték betakarításában és felhalmozásában végzett tevékenységük döntő szerepet játszik a csemeték megtelepedésében.
Egy mókus egy nap alatt akár 165 makkot is képes összegyűjteni.
Kiváló fáramászók és úszók.
Híres mókusok a Disney Chip és Dale és az Alvin és a mókusok, azaz Alvin, Simon és Theodore.