Hogyan termessz mohát kertedben?
A moha termesztéséhez nem kell különösebb odafigyelés, viszont az szükséges, hogy tudjuk, mi az, amitől képes mohánk megfelelően fejlődni. Lássuk tehát, mik ezek.
- Nedvesség: Mint már említettem az elsődleges kulcs mohánk fejlődése érdekében, hogy egy nedves talajt, közeget biztosítsunk számára. Viszont arra érdemes figyelnünk, hogy a mocsaras területeket nem kedvelik.
- Árnyék: A moha szereti az árnyékos fekvésű helyeket, ez azért is logikus, mert ezeken a területeken a víz könnyebben gyűlik össze, könnyebben stagnál, ami szintén fontos számára. Ezeken a helyeken növényünk kevésbé valószínű, hogy ki fog száradni.
- Savas talaj: Mohánk szereti a magasabb savtartalmú talajtípusokat, ami annyit tesz, hogy a talaj pH értékének nagyjából 5,5-nek kell lennie.
Hogyan kezdj neki termesztéséhez
A legegyszerűbb megoldás egy mohakert készítéséhez, hogy már abból dolgozunk, ami alapból megtalálható volt kertünkben, ugyanis a legtöbbe már amúgy is valószínűleg letelepedett egy-két darab, igyekezzünk ezt tovább építeni.
Abban az esetben, ha már megtaláltad azt a bizonyos darabot, tudod, hogy hol van környezetedben számára megfelelő talaj. A gyorsabb terjeszkedéséhez, sűrűbbé, dúsabbá válásához pedig nem is kell más, mint egy kisebb mennyiségű trágya, egy kisebb mennyiségű sav, mint például a tejpor, valamint nedvesség, víz. Használj sav-szerető növényi műtrágyát – a már meglévő mohafoltok fejlődésében az is segíthet, ha eltávolítod környezetükből a gazokat.
Amennyiben más területen szeretnél velük dolgozni, érdemes a már meglévő mohákat átültetned, melyek a természetben találsz. Ebben az esetben viszont ügyelj arra, hogy amennyiben az ottani környezete nagyobb mértékben eltér kertedétől, nem fog megfelelően növekedni, betelepedni oda. Ehhez a legjobb időszak a tavasz vagy az ősz, amikor a legtöbb csapadékkal találkozhatnak még fejlődésben lévő növényeink.
Te próbálkoztál már moha telepítésével kertedben?