A burgonya termése mérgező
Létezik olyan történet is, mely szerint, amikor a burgonya Európába került, rengetegen meghaltak – ez azért volt, mert ugyanúgy szerették volna fogyasztani a burgonyát, mint a többi zöldséget, vagyis a növényen található termést ették meg. A burgonya termése szinte olyan, mint a paradicsom termése, kezdetben zöld, majd piros színűre vált, ez már csak azért is veszélyes, mert vonzó a szemnek, a gyerekeknek pedig főleg.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy nemcsak a burgonya termése, hanem a növény összes föld felett található része (levelei, hajtásai) erősen mérgező. Körbejárta a világot az a történet, ami egy orosz családról szól: egy levegőtlen pincében indult csírázásnak és rothadásnak a burgonya, a méreganyag párologni kezdett, amikor a családtagok lementek a pincébe, akkor a magas koncentráció következtében meghaltak.
Mérgező burgonya – A szolanin
A burgonya érett gumói csak 0,002-0,01% szolanint tartalmaznak, ez a mennyiség az emberre és az állatokra veszélytelen. Az éretlen vagy az öreg, kicsírázott gumókban már 0,06% is lehet a mérgező alkaloidból, a csírában pedig ennél egy nagyságrenddel több is, tehát az ilyen burgonya már mérgező is lehet.
Mivel a szolanin főként a felszín közelében koncentrálódik, a zöld héjú vagy kicsírázott gumókat a főzés előtt vastagon meg kell hámozni, és sok vízben kell főzni, hogy a mérgező anyag kioldódjon.
Korábban úgy gondolták, hogy a paradicsom zöld, éretlen bogyójában ugyancsak sok a szolanin, azonban ezt tudományos vizsgálatok nem támasztották alá. Helyette viszont találtak a zöld paradicsomban emberekre nem mérgező rokon vegyületeket, úgy mint tomatin, dehidrotomatin és filotomatin. A szolanin hatása: Lokálisan a nyálkahártyát izgatja. Felszívódva a központi idegrendszert megtámadva agyödémát, kómát és görcsöket okoz. Ezek után érdemes nektek is kicsit jobban odafigyelni a kertben termesztett burgonyára!
Tudtad, hogy mérgező a burgonya termése?