Online tanácsadás
Meggy ültetvényeinket gyökéren fertőző gombák (?!) tizedelik. Mit derítettek ki az ezzel kapcsolatos vizsgálatok, mi a teendő a meglévő termő ültetvényekben, hogyan végzendő a pótlás, a telepítés, milyen szerek alkalmazhatók a betegség csökkentéséhez, megszüntetéséhez.
Kedves Antal Tibor!
A meggyfákkal kapcsolatos probléma állítás vagy kérdés, az első mondatából nem derül ki pontosan. Léteznek talajlakógombák, úgynevezett gyökérpenészek, melyek élő növények gyökerein élnek, azok nedvéből táplálkoznak, fáról fára haladnak a talajban, és a sorban a fákat elpusztítják. Ezek ellen kémiai védekezés nem ismert. Bár ismerünk gombaölő szereket, de azok bejuttatása a teljes gyökérzet mélységébe technikailag megoldhatatlan. A talajlakó gombák akkor pusztulnak el, ha nem találnak tápnövényt, amit parazitálni tudnak. Továbbterjedésük csak a fák kivágásával állíthatók meg. A pótlásokra is hasonló sors vár, mint a kipusztult egyedekre, amennyiben valóban gyökérpenészről van szó. Ennek eldöntése, a kórokozó gomba azonosítása laboratóriumi vizsgálattal, tenyésztéssel lehetséges. Feltétlenül szakemberrel vizsgáltassák meg a gyökérzetet.
Az ültetvény megfelelő tápanyag ellátásával a fák kondíciója, ellenálló képessége erősíthető, erre kellene figyelmet fordítani. A talajban élő gombák kifejezetten nedves körülményeket kedvelnek. Nem tudom, hogy az ültetvénynél milyen magas a talajvíz, mennyire tömörödött, levegőtlen a talaj, öntözik-e az állományt. Agrotechnikai beavatkozással a talaj fokozott nedvességtartalmát javaslom csökkenteni.
Üdvözlettel: Némethy