A licsi nevelése, a licsi felhasználása, a licsi gondozása

Te is nevelhetsz licsit magról, mutatom, hogyan! - Minden a licsiről!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Minden a licsiről

(Kép forrása: Flickr)

A licsi nevelése magról

Sajnos azzal kell kezdenem, hogy benne van a pakliban az is, hogy a magról ültetett licsifa ültetés után 25 évig nem fordul termőre, vagyis egy darab gyümölcsöt sem hoz, viszont a magok könnyedén kihajtanak, amik szépek, és a lassú ütemben növekvő fácska évek alatt csodás dísze lesz környezetünknek! 

Mi szükséges a licsi neveléséhez?

Először is válasszunk árnyékos helyet a csíráztatáshoz, de arra ügyeljünk, hogy a későbbiekben napos fekvést fog igényelni a fa. Szóval a magokat vessük el cserepekbe, ezeket tegyük árnyékos helyre, amíg ki nem hajtanak, ezután a csemetét költöztessük át naposabb helyre! A növényünk hamar el fogja érni a 20-30 centiméteres magasságot, viszont ennél magasabbra nem fog nőni az elkövetkező két évben.

Fontos, hogy magvetés előtt ellenőrizzük a talaj pH-értékét, a licsi számára ugyanis savas kémhatású, 5,5 pH-értékű talaj az ideális, még a 7,5 pH-értékű talajban is elél. A földhöz keverjünk homokot és tőzegmohát, egyenlő arányban, ezt a keveréket 5-10 centiméter mélyen dolgozzuk be a talaj felső rétegébe. 

hirdetes

Honnan szerezhetünk licsimagot? 

Gyűjtenünk kell pár érett gyümölcsöt egy licsifáról, vagy egy üzletből, piacról. Az érett gyümölcsöt onnan lehet felismerni, hogy nagyjából 3-4 centiméter hosszú, vöröses-rózsaszínes héja édes, húsa fehér, lédús, ízletes. 

A licsi magvetése

Minden egyes érett gyümölcs közepén van egy hosszúkás, barna mag, nekünk erre lesz szükségünk. Bontsuk le a magról a magköpenyt, majd a magokat öblítsük le vízzel. Ezután ne szárítsuk meg, hanem ültessük el is azonnal, mivel nem sokáig maradnak életképesek. A magok másfél-két centiméteres mélységbe kerüljenek, 50-60 centiméterre egymástól. Ültetés után locsoljuk meg a magokat, és ügyeljünk arra, hogy mindig legyen nyirkos a talaj a csíráztatás ideje alatt. 

További tudnivalók a licsi neveléséhez

Óvni kell a facsemetéket az erős széltől, éppen ezért érdemes elhelyezni épület, vagy erős kerítés közelében. A kis csemetét védhetjük úgy, hogy felfordított műanyag vödörrel lefedjük, erre pedig nehezékként téglát teszünk. A szél nagyon könnyen kárt tesz a gyenge hajtásokban, szóval ez az, amire nagyon oda kell figyelnünk! A továbbiakban is ügyeljünk arra, hogy a talaj mindig nyirkos legyen, télen pedig érdemes bevinnünk, mert nem igazán szereti a hideget. Reméljük, hogy kedvet kaptatok a licsi neveléséhez, vágjatok bele bátran!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

számosállat

áll.-statisztikai, valamint üzemszervezési mértékegység, amely különböző fajú, fajtájú,... Tovább

lineáris programozás

az erőforrások felhasználási, szétosztási, hasznosítási, gazd. feladatának optimális... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem