Online tanácsadás

Dr. Némethy Zsuzsanna válaszol

Kedves Zsuzsanna!

Előző válaszánál elofordulhat, hogy lemaradt a vége?
Mindenesetre azt nem értem, hogy ugyan olyan földbe lett eltéve mindkettő. És egy ideig nagyon szépen fejlődtek aztán ez elmaradt. Hiába locsolom semmi, pedig ahol vettem azt mondták nem igényel semmi extra törődést.

Kedves Zoltán!



Igen, valami technikai hiba folytán a válasz nagyobbik felét letörölte a program, ezért nincs befejezve a gondolat, pedig megírtam.



A beteges tő képét teljesen kinagyítottam, és az idei hajtás alján van csak egy vékony réteg, ami zöld, a felette levő végig el van színesedve. Valamilyen kórokozó megfertőzte a már kissé fásodásnak induló hajtást, emiatt áll, állt le az anyagcseréje, és ennek a jele, hogy a levelei kezdenek elhalni. A  fertőzés talajból is megindulhatott, de a tő is lehetett vásárláskor már fertőzött. Ilyen típusú betegséget nem lehet gyógyítani, csak a beteg részt visszavágni addig a szintig, amíg élő, világos hajtásig, vesszőig nem ér a metszéssel. A metszési felület alatti alvó rügyek ki fognak hajtani, és új lombot tud fejleszteni a tő. Ha ez nem történik meg, akkor a tő a gyökérnyaki részen is már fertőzött, ez esetben a  mielőbbi eltávolítás marad a megoldás.  Az is előfordulhat, hogy a gyökérzete sérült meg a beültetés után, pl. valami megrágta, ezért nem talál magára a növényt. Erről könnyen meggyőződhet, ha óvatosan kiássa a tövet, és megnézi a gyökérzetét: ha dús, a hajszálgyökerek végén fehét új gyökérzetet lát, akkor ültesse vissza, ha nem, akkor mielőbb vásároljon egy másikat. A kiválasztásánál alaposan vizsgálja meg a rózsatö fás részeit, épek, folt mentesek legyenek, a gyökérzete dús, erőteljes növekedésű legyen, és kevés, de hosszú, jól fejlett, egészséges idei hajtásokkal rendelkezzen.



Üdvözlettel: drr.  Némethy Zsuzsanna



kertészeti növények növényvédelme
Vissza a kérdések listájához