Online tanácsadás

Dr. Némethy Zsuzsanna válaszol

Kedves Dr. Némethy Zsuzsanna!

Azért kerestem meg, mert évek óta küzdünk körtefánk (téli körte) körtelevélbolhái ellen, eddig eredménytelenül. Sajnos évről évre eljön, hogy először a levelek bemázgásodnak, majd idő előtt lehullanak, a termés pedig nem nő meg rendesen, deformált, és nem eltartható, hamar megromlik.
Különböző gazdaboltok több módszerét, permetszerét használtuk már, de eddig egyik sem vezetett eredményre. Még egy utolsó esélyt adunk neki idén, ha most sem nyerünk, ki kell vágnunk a fát, mert a permetezés már sokkal többe kerül, mintha boltban megvennénk a körtét.
Ezért remélem tud segíteni, egy hatásos növényvédelmi módszerrel, hogy megmenthessük a fát.


Köszönettel:
Borsi András

A körtelevélbolha elleni védekezés a körtefán áttelelő kifejlett alakjai elleni tél végi lemosó permetezésre alapoz. Erre a célra engedélyezett szerek: Agrokén,  Agrol plusz, Drip-plusz, Nevikén, Vektafid R. A levélbolhák egy része a lehullott leveleken telel át, ezeket a leveleket vagy a talajba kell forgat vagy összegyűjteni és megsemmisíteni. Amikor 5-6  fokos a napi átlaghőmérséklet megindul a szaporodásuk, hamarosan megjelennek a lárvák, ez egérfül állapotban várható. Kézi nagyítóval a lárvák tömeges megjelenése ellenőrizhető. Ekkor javasolt kitinszintézis gátló rovarölő szeres permetezés: Nomolt, Dimilin. Ha  erős mézharmat bevonat is jelen van a fán, permetezés előtt a mézharmatot le kell mosni, különben a szerek nem tudják kifejteni ölő hatásukat. A lárvák ellen ekkor 8-10 nap múlva érdemes a permetezést megismételni. Mindig bő permetlével végezze a permetezést. Lárvák ellen  engedélyezettek még a Mospilan, Spilan felszívódó hatású szerek is. Évente 4-6 nemzedéke fejlődik ki, de az első nemzedék a legfontosabb: ha azt sikerül megsemmisíteni, akkor abban az évben már nem lesz gondja vele.   A Vilmos fajta különösen fogékony a kártevőre.







 


kertészeti növények növényvédelme
Vissza a kérdések listájához