Karácsonyi kaktusz - A karácsonyi kaktusz gondozásáról, a karácsonyi kaktusz neveléséről - Minden, amit tudni kell a karácsonyi kaktuszról!

Karácsonyi kaktusz gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Karácsonyi kaktusz nevelése, karácsonyi kaktusz gondozása, a karácsonyi kaktusz bemutatása

A karácsonyi kaktusz gondozása

A karácsonyi kaktusz ültetéséről

A karácsonyi kaktusz egyszerűen szaporítható egy Y-alakú rész levágásával a szár végéről. Győződj meg róla, hogy az így levágott dugvány a levélzet egészséges részéből származzon. Ültesd el a dugványt úgy, hogy a hosszának egy negyede kerüljön a talajba, ami enyhén homokos kell legyen. Nedvesítsd át egyenletesen és helyezd egy világos helyre, ahol nem érheti közvetlen napfény.

Hogy az újonnan elültetett dugványok gyökeret ereszthessenek, rendszeresen vágd vissza a hajtásokat a levelek második illesztésénél (a levél szegmenseit elválasztó részeknél). A dugvány néhány héten belül növekedés jeleit kell mutassa, ekkor pedig átültetheted egy másik, nagyobb növénytartóba. Az új talajnak ilyenkor komposztból, homokból és némi agyagból kell állnia.

Karácsonyi kaktusz nevelése

A karácsonyi kaktuszok jól érzik magukat hétköznapi benti körülmények között, és csak mérsékelt karbantartást igényelnek. Habár a karácsonyi kaktusz képes szegényesebb fényviszonyokhoz alkalmazkodni, lényegesen több virágot hoz, ha elegendő fényhez jut. Ennek ellenére a közvetlen napfény képes megégetni a leveleit, ezért érdemes világos, de nem közvetlenül napos helyen tartani.

hirdetes

A karácsonyi kaktusz számára továbbá nagyon fontos a nedvesség is. Rendszeres és alapos öntözést igényel, különösen az aktív tavaszi és nyári növekedési időszakban, amikor folyamatosan enyhén nedves talajra van szüksége. Hagyd, hogy az öntözések között némileg csökkenjen a kaktusz nedvességi szintje, de sosem teljesen, és soha ne hagyd, hogy vízben üljön. Két hetente egy kis benti növények számára készített tápanyag keverékkel is megtámogathatod.

Ha karácsonyi kaktuszt szeretnél, akkor érdemes észben tartani, hogy főleg a 15-21°C közötti hőmérsékletet kedvelik, közepes-magas páratartalommal. Egy megoldás lehet egy vízzel és kavicsokkal feltöltött tárolót helyezni a kaktusz tartója alá, ezzel ugyanis növelhető az otthon páratartalma.

Karácsonyi kaktusz gondozása – A virágzás után

Miután a karácsonyi kaktusz befejezte a virágzást (ez általában őszre következik be), vagy 6-8 héttel az előtt, hogy újabb virágokat szeretnél, érdemes hozzásegíteni a kaktuszt a nyugalmi állapot felvételéhez. Ezt a nedvesség, a fény, és a hőmérséklet csökkentésével teheted meg.

Egyszerűen öntözd kevesebbszer a kaktuszt és biztosítsd, hogy napi 12-14 órát a sötétben legyen átlagosan 10-12°C között. Emellett tartsd távol a huzatos helyektől. Mint láthatod, a karácsonyi kaktusz nem egy kifejezetten igényes vagy kényes növény, és ha megfelelő helyre kerül és elegendő figyelmet kap, akkor egész évben újabb és újabb virágokkal hálálja majd meg azt.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

köztigazda

olyan élőlény, amelyben valamely élősködőnek alacsonyabb fejl. alakja (álcája, lárvája,... Tovább

általános állattenyésztés

az alkalmazott biológia egyik ága, amely tágabb értelemben az ->állattenyésztés módszereit... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem