Online tanácsadás
Jó napot kívánok.Kérdésem lenne?Társasházban lakunk,a 4.-ik emeleten,és az erkélyemen nevelek mocsári hibiszkuszt.Azt olvastam az interneten,nincsen kártevő rovar ami meg támadja.De pont a mai napon fedeztem fel rajta,egy kupac pók szerű fekete rovart.Pici apró testű fekete,szépen sorban ültek a levelek és a szár tövén.Lefújtam őket rovar ölővel,de kérdem erre hatékonyabb módszer van-e,és mi lenne az.Várom a tanácsotElőre is ez ügyben.Előre is köszönöm.
Kedves Szűcsné!
Nem tudom, hogy ki próbálta elhitetni Önnel azt a tévhitet, miszerint a mocsári hibiszkusznak ninsenek kártevői, mert bizony vannak! Bogarak rághatják leveleit, és számos szívó szájszervű kártevő (atka, pajzstetű, liszteske, levéltetű, tripsz stb) is gyengítheti a növényt. Azt írta, hogy pók szerű pici állatokat lát rajta. Pókszerű azt jelenti, hogy 4 pár lába van, mint a pókoknak? ha igen, akkor azok atkák. Atkák általában nem fekete színűek, a látott kártevők telelésre készülő levéltetű telepek (kolóniák) lehetnek. Ősszel szinte minden növényen megjelenhetnek a fekete levéltetvek, olyanokon is, melyeken az év korábbi szakaszában nem ordulnak elő.
Levéltetvek ellen szinte az összes rovarölő szer hat, de vannak speciális csak levéltetveket ölő és más rovarokat nem bántó szerek is, pl. Pirimor, Teppeki. Ez utóbbi a többi szerhez képest lényegesen hosszabb ideig tartó levéltetű ölő hatással bír. Tetvek ellen a bio szerek csoportjába tartozó növényi olajok (napraforgó olaj, repceolaj) is alkalmazhatók, valamint a riasztó hatással rendelkező Neemazal is. Levéltetvek esetében az áttelelésre készülő egyedek betelepülése a növényekre októberig folyamatos, ezért előfordulhat, hogy egy permetezéssel nem tudja fenntartani a növény rovarmentességét.
Üdvözlettel: Növénydoktor