A hársfa gyógyhatásai
Levele izzasztó hatású, a fatestből készült faszénnel emésztési problémákat kezelnek (Carbo medicinalis vegetalis, Carbo tiliae), illetve külsőleg gyulladt, ödémás területeket kezelésében használják. A növény farészét (Tiliae lignum) vérnyomáscsökkentőként, máj és epe megbetegedésekben, laza kötőszöveti gyulladás (cellulitis), reumatikus bántalmak, köszvényesetén is használják. Korábban a kérget eltört vagy meggörbült végtagok sebészeti rögzítésére használták. Termésében kb. 60 % zsíros olaj van, mely az olívaolajhoz hasonló összetételű, különlegességnek számít.
A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Gyógyító hatása közismert, megfázás, köhögés, láz esetén az egyik legjobb természetes gyógymód a hársméz fogyasztása kevés citromlével elkeverve. Napi 4-5 teáskanál. A legjobb hársmézet a kislevelű hárs adja. A nagylevelű hárs nektárhozama kisebb, mint a kislevelű hársé, de méze hasonlóan értékes. Az ezüsthársról gyűjtött méznek ciánglikozid tartama miatt kesernyés ízű, ezért sokan nem kedvelik. A hársak közül ez adja a legnagyobb mézhozamot.
A hársfavirág hatóanyagai
A gyógyszerészek orvosi hársnak vagy kőhársnak nevezik a hársfa drogját, amely flavonoidokat (kvercetin, tilirozid), kevés, 0,04-0,08 százaléknyi illóolajat (főleg farnezol), nyálkát, cserzőanyagot, valamint ciánglikozidot tartalmaz. A kis és a nagylevelű hárs virágait a gyógyszeripar is felhasználja. A virág nektárjának illatanyagait zsírsav bomlástermékek, izoprének, monoterpének és fenilpropanoid vegyületek adják.
A hársfavirág gyógyászati alkalmazása
A virágzatban lévő illóolajnak izzasztó, köhögéscsillapító hatása van, ezért a belőlük forrázással készített gyógytea megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén fogyasztható. A tea egyben gyomorerősítő és görcsoldó is. Nyálkatartalma immunstimuláló. Cserzőanyagai révén, külsőleg, összehúzó, vérzéscsillapító hatású. A népi gyógyászat hisztéria, migrén, reuma, vesebántalmak ellen is alkalmazta. Kellemes íze miatt gyermekeknél is jól alkalmazható. Gyógyhatását növeli, ha a hársfateát mézzel édesítjük. A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Köhögés, torokfájás ellen kiváló, nyugtató hatású. A hársfák virágából készíthető hársfabor, a virágok főzetét fürdővízbe öntve bőrápolóként használhatjuk. Következő cikkünkben néhány receptet is közlünk.
Egy 2011 áprilisában életbe lépett, az Európai Uniós jogharmonizációt követő rendelet értelmében, a jövőben gyógyszernek számítanak a gyógynövények. Szerencsére az egykomponensű gyógynövénytermékek esetében nem változott semmi, ha a gyógyszerkönyvi minőségük megvan. Márpedig a hársfavirág a 7. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel, ezért forgalmazható patikákban, drogériákban és élelmiszerboltokban is.