Hozzávalók a hagyományos szilvás gombóchoz
- 1 kg sárga krumpli, ha lehet régi
- 1 kg apró szemű szilva
- 30 dkg liszt, illetve annyi, amennyit felvesz a tészta, ez a krumpli nedvességtartamától is függ
- 15 dkg cukor
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 2 teáskanál só
- 5 dkg disznózsír, esetleg vajra cserélhető
- 3 dkg vaj vagy olaj a morzsához
- 20 dkg zsemlemorzsa
A hagyományos szilvás gombóc elkészítése
- Első lépéskén a második legfontosabb hozzávalóval kezdünk: sós vízben megfőzzük a krumplit. Az lényegében mindegy, hogy héjastól, vagy a nélkül, darabokban vagy egészben, ahogy neked jól esik.
- Amíg fő a krumpli a szilvát készítjük elő, hiszen üresen nem maradhat a kezünk a konyhában- ezt is a nagymamámtól tanultam. A szilvát megmossuk, félbe vágjuk, kimagozzuk, esetleg ha nagyobb, akkor négybe is lehet vágni. Ezután mehet bele egy kis fahéjas cukorba!
- A krumpli, ha megfőtt, akkor megpucoljuk, ha eddig nem tettük volna, és krumplinyomóval, vagy villával összenyomjuk, teljesen pépes állagot kell kapni, a gombócevés közben senkinek nem hiányoznak a nagy krumpli darabok! Ha nem elég sós, ilyenkor még lehet és kell is hozzá adni.
- Hozzáadjuk a zsírt, és megvárjuk, míg beleolvad, a lisztet csak ez után adagoljuk hozzá kis részletekben, hogy közben figyelni tudjunk az állagára. Akkor elég lisztes, ha már formálható a tészta anélkül, hogy a lisztezett kezünkre tapadna. Sok liszttől formálhatóbb lesz a tészta, de a gombóc kevésbé finom.
- A masszát egy vastagon kilisztezett deszkára helyezzük, 4 felé daraboljuk, ezekből pedig . 5 centi átmérőjű rudakat sodrunk, és felszeljük 1-2 centis darabokra ezeket. Érdemes lisztezet késsel és kézzel dolgozni óvatos mozdulatokkal. Kissé ragacsos lehet a tészta, de annál finomabb lesz a gombóc!
- Elkezdjük formálni a gombócokat az alábbi módszerrel: a tésztadarabból egyet a lisztezett bal kezünkbe veszünk, ellapítjuk, míg a szintén lisztes jobb kezünkkel, egy darab szilvával felkanalazunk valamennyit a fahéjas cukorból, és a tészta közepébe helyezzük, majd gombóccá formáljuk az egészet. Kész is egy szilvás gombóc, jöhet még több tíz és a főzés, na meg a forgatás!
- Egy nagy fazékban vizet forralunk és beletesszük a gombócokat, türelmesnek kell lenni, nem szabad egyszerre sokat tenni bele! a gombóc akkor van kész, ha feljön a víz tetejére, ilyenkor hagyni kell még egy percet lebegni!
- Ezzel egy időben egy serpenyőben vajat is forrósítunk és rászórjuk a zsemlemorzsát, kevergetés mellett megpirítjuk. A kész gombócokat szűrőkanállal kivesszük és megforgatjuk a pirított zsemlemorzsában. Na, most van igazán kész a szilvás gombócunk!