Gyöngytyúkok tartása – Idomítás
Miután fiatal, de már nem csibe gyöngytyúkjaid végre kijöhetnek a keltetőből, akkor egy fedett kifutóba kell helyezned őket, ahol szabadon kapirgálhatnak, és ahonnan nem tudnak kirepülni. Ha nem szeretnéd ennyire korlátozni a szabadságukat, vagy fedetlen kifutóban, a tyúkokkal együtt szeretnéd tartani őket, akkor lesz egy kis extra feladatod. Először is egy különálló (de szintén fedett) részt kell kialakítanod számukra, ahol megismerkedhetnek az ól-lakó tyúkokkal, mielőtt összeköltözhetnének velük. Ha fedetlen helyen tervezed tartani őket, nem pedig fedett kifutón, akkor kénytelen leszel levágni a szárnyaikból, mert akár egy több méter magas kerítést is gondtalanul átröppennek.
Továbbá, ha fedetlen helyre szánod őket (véglegesen, vagy csak néha, átmenetileg szeretnéd kiengedni őket) akkor némi idomításra is szükségük lesz. Ehhez először is ki kell derítened, hogy melyikük kakas és melyikük tojó. Ez nem egyszerű feladat, ugyanis a hangjuk alapján kell megkülönböztetned őket. A kakasok jellegzetes „i-i-i” hangot adnak ki, ami leginkább egy rozsdás talicskakerék nyikorgásához lehetne hasonlítani, amint éppen gyorsan tolják. A tojók is hasonlóan éles, magas hangokat adnak ki, de ők már „lassabban tolják a talicskát”. Érdemes megtanulni felismerni ezeket a hangokat.
Erre sok időd lesz, mert 2-4 hétig a fedett kifutójukban kell, hogy maradjanak, ahol jó adag vizet és tápot kapnak. Ezután minden egyes nap ki kell engedned egy tojót a kifutóból. Ezek nem fognak messzire menni, mert szükségük van a kakasok társaságára, szóval minden bizonnyal a kifutó körül fognak ólálkodni. Miután a tojók mind kikerültek, mehetnek utánuk a kakasok is. Ezek felfedezik majd a közvetlen környéket, de jó eséllyel mind visszatér majd az ólba vagy a fedett kifutóba. Ne lepődj meg, ha az éjszakát egy fán töltik – ez teljesen természetes számukra. Ha mindig tartasz vizet és tápot az ólban/kifutóban számukra, akkor nagyon valószínű, hogy azt könyvelik el otthonukként, ahová rendszeresen visszatérhetnek.
A gyöngytyúkok rossz tulajdonságai
Hangosak
A gyöngytyúkok zajos jószágok, és ezt vagy elfogadod, vagy jobb, ha más szárnyasokat keresel portádra. Zajonganak, ha egymással kommunikálnak, vagy ha veszélyt észlelnek (ami az ő szemükben lehet ragadozó vagy a postás is). Néha a kakasok csak úgy belekezdenek jellegzetes nyikorgásukba, csak hogy emlékeztessék a többieket, hogy ők a kert főnökei.
Nem érdeklik őket a határok
Erre a tulajdonságukra az előbb is kitértünk – egyszerűen oda mennek, ahová akarnak. Érdemes a szomszédokat is megkérdezni, mielőtt gyöngytyúkokat szereznél, mert hacsak nem tartod őket mindig fedett kifutóban, akkor biztos lehetsz benne, hogy a környező kertekbe, udvarokba, és háztetőkre is átröppennek majd, ha kedvük tartja. Érdemes megemlíteni azért azt is a szomszédoknak, hogy a gyöngytyúkok hasznos állatok, különösen azért, mert segítenek megtizedelni a rovarokat a környéken.