Nyírfák
A nyírfák szintén kiváló házi egészségforrások. Vékony, papírszerű kérgük van, ami könnyedén lehámozható, és mind a cukor- mind a sárganyír íze igen kellemes. A nyírfákat a történelem során is számos alkalommal használták fel, mégis csak kevesen tudnak gyógyító hatásukról. Nedvéből frissítő ital, leveleiből pedig ízletes tea, vagy dúsított étolaj készíthető.
A nyírvíz az utóbbi időben igen népszerűvé vált – egy édeskés ízű, híg szirup állagú ital, aminek temérdek pozitív egészségügyi tulajdonsággal rendelkezik, és tele van vitaminokkal, fehérjékkel, aminosavakkal és ásványi anyagokkal is. A finom, selymes fanedvet már évszázadok óta fogyasztják gyógyászati célokra tonik formájában Oroszországban, illetve a skandináv és a balti országokban ism nem csupán tápértéke, hanem méregtelenítő, gyulladásgátló, és tisztító hatásai miatt is. A nyírfa kérge emellett hatékony hashajtó is, ennek köszönheti méregtelenítő hatását. Segít a köszvény és a reuma fájdalmainak enyhítésében, csökkenti a folyadékretenciót, és számos bőrprobléma eltüntetését is támogatja (például ekcéma vagy pikkelysömör).
Ciprusfélék
A nyugati tuja egy erőteljes gyógyhatású fa, amire bizonyos kultúrákban az „élet fájaként” referálnak. Ezt az elnevezést eredetileg Jacques Cartier francia felfedezőtől kapta, akinek legénységét ez a növény mentette meg a skorbuttól. A skorbut C-vitamin hiány miatt alakulhat ki – Jacques és legénysége szerencséjére azonban a nyugati tuja tele van ezzel a vitaminnal, és különösen hatékony láz, tüdőgyulladás és influenza kezelésére is. Egy tujafürdő kifejezetten jót tesz például nátha idején, de a leveleiből és ágaiból elkészített tea is hasonló tulajdonságokkal bír.