Online tanácsadás

Dr. Kisslegyi Tünde

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Gabonát szállítottunk be egy helyi mezőgazdasági Rt-hez több mint 100 tonnát. A mintavételnél észleltünk nagyon komoly problémákat, azonban az átvevő arroganciája miatt panaszunk meg sem hallgattatott. Próbaképpen vittünk a Concordiához mintát, ahol kiderült, hogy legalább 50%-kal jobb minőségű a gabonánk, mint azt az átvevő Rt beminősítette. Kérdésem az lenne, hogy panaszunkkal hová fordulhatnánk, hiszen esetünkben a kár több százezer forintra tehető.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm

A kérdésből nem derül ki, hogy gabona adásvételről vagy intervenciós beszállításról van-e szó. Ha mezőgazdasági termékértékesítésről, akkor a megkötött szerződés szövegében szereplő kikötések (mintavétel, laborvizsgálat feltételei stb.) az elsődlegesen irányadók. A szerződés ilyen esetben sokszor egy előre nyomtatott blanketta dokumentum, amit aláíratnak a termény leadójával. Ha szerződést nem kötöttek, akkor nehezebb a helyzet, hiszen a szóbeli egyezség feltételei nehezen bizonyíthatók. Mindenképpen azt javaslom, hogy próbáljanak az Rt.-vel megegyezni, mert ha ez nem sikerül, akkor csak bíróságon érvényesíthetik igényüket. A bírósági eljárásban követelésük alátámasztásául benyújthatják az ellenvizsgálat eredményét, de az több irányból is kifogásolható (pl. szakszerű volt-e a mintavétel, a leadott gabonából származott-e a bevizsgált termény). Arról nem is beszélve, hogy ha az Rt. már beraktározta a gabonájukat, lehet, hogy több szállítmány összekeveredett. Javaslat: ilyen nagy mennyiségű gabona leadása esetén mindenképpen kössenek előzetesen írásos szerződést, melyben rögzítik a laboratóriumi vizsgálat elleni kifogástétel lehetőségét.
Ha a gabona intervenciós felvásárlásáról van szó, akkor az ellenmintavétel lehetőségét nem szerződés, hanem jogszabály (24/2008. FVM-rendelet) biztosítja. Eszerint ha a felajánló a laboratóriumi vizsgálat alapján megállapított minőségi eredményt nem fogadja el, újabb, döntő érvényű laboratóriumi vizsgálatot kezdeményezhet az ellenminta bevizsgáltatásával. A döntő laboratóriumi vizsgálatot az előző vizsgálatot végző laboratóriumtól eltérő laboratórium végzi. A döntő laboratórium által kiállított vizsgálati jegyzőkönyvben szereplő eredmények a felajánlóra és az intervenciós raktárra nézve is kötelező érvényűek. A döntő vizsgálatok költsége a vitában vesztes felet terhelik.
Agrároldal
agrár szakértő
Vissza a kérdések listájához