2000 tonna betegségeket terjesztő rovar marad életben, ha nem segítünk a fecskéknek!

Egyre nagyobb a baj, éppen ezért a Magyar Madártani Egyesület közzétett egy felhívást, ami magában foglalja a tavaszi fecskevédelmi időszakot, nézzük, milyen szerepe van ebben az önkormányzatoknak, valamint a lakosságnak! 

Fontos a fecskék védelme

Elképesztő adatok a fecskékről

Sajnos hagytuk, hogy megtörténjen a tragédia, és az meg is történt…Az utóbbi két évtizedben eljutottunk odáig, hogy legalább megfeleződött a magyarországi fecskeállomány, ami annyit jelent, hogy mára minden második madár eltűnt. Fontos azonban tudnunk, hogy a madárcsoportok szerepe egyre fontosabbá válik az emberek, a társ-, és a haszonállataink egészségvédelme szempontjából, ezért mindenképpen meg kell őket védenünk! 

 

A fecskék jelentik a legjobb biológiai védekezést

Az egész világon, így Magyarországon is jellemző (hála a klímaváltozásnak is), hogy új és új kártevők-, valamint betegségterjesztő rovarok és szúnyogfajok jelennek meg. Velük együtt pedig megérkeznek különféle kórokozók, amikkel korábban még nem találkoztunk. Ezek ellen védekezhetünk biológiai úton, de ehhez szükségünk van például a denevérek, vagy éppen a fecskékre, ugyanis ezek az állatok képesek természetes úton csökkenteni a kártevők számát.

 

A Magyar Madártani Egyesület mérési adataiból az derül ki, hogy minden fecske legalább egy kilogramm, muslicától nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el, és ez csak a költési időszakra vonatkozik. Ha azt vesszük alapul, hogy Magyarországról nagyjából kétmillió fecske fog hiányozni, akkor megállapítható, hogy legalább kétmillió kilogramm, vagyis kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad életben – ami elképesztő károkat okozhat. 

 

Mi okozza a fecskeállomány csökkenését? 

A fecskék fészkelőhelyeinek, valamint táplálékbázisainak száma folyamatosan csökken, ez köszönhető a legelőállattartás összeomlásának, a túlzott kemizálásnak és nem utolsósorban a nem megfelelően végzett szúnyogirtásnak. A klímaváltozás sem tesz jót a fecskéknek, a szokatlan időjárási viszonyok a költési időszakban és az őszi-tavaszi vonulás alkalmával is tizedelik az állományt. És akkor még nem beszéltünk az emberi ostobaságról, a fecskefészkek tömeges leveréséről, a madarak leöléséről, elüldözéséről…Nézzük, mit tehetünk, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek!