Élő kerítés – Klasszikus stílusban
Igen-igen, a tuja az a növény, amelyik szerintem soha nem fog kimenni a divatból. Ez egyébként egyáltalán nem véletlen, a legtöbb helyen azért ültetik, mert szinte semmilyen gondozást nem igényelnek. A tuják kiválóan tűrik a szélsőséges időjárást, még a szárazságot is, ráadásul metszeni sem kell őket. Hátrányuk az, hogy lassan lesz belőlük megfelelő méretű kerítés, mi például magból szaporítottunk tujákat, ha jól emlékszem, akkor legalább öt évet kellett várnunk, mire lett egy viszonylag dús kerítésünk.
Élő kerítés futó növényekkel
A borostyán és természetesen a vadszőlő az, ami ideális megoldást nyújthat, ha kúszónövényekről van szó. A vadszőlő gyorsan fut fel a kerítésre, és minden évszakban más színűvé varázsolja azt – nyáron zöld, ősszel vörös -, egy baj van vele csak, az pedig az, hogy a hideg beköszöntével elhullajtja a leveleit. A borostyán is ideális kúszónövény, viszont vigyázni kell vele, mert addig kúszik, ameddig csak lehet, így házfalak környékére én egyáltalán nem ajánlom!
Élő kerítés – Sok munkával
Szerintem mindenki ismeri a Ligustrum ovalifolium (téli zöld fagyal) névre keresztelt növényt, ugyanis ez a legelterjedtebb nyírott sövény. Nagyon gyorsan nő, viszont csak akkor lesz belőle szép sűrű, áthatolhatatlan sövény, ha rendszeresen nyírjuk.
Élő kerítés – Szúrós megoldásokkal
Ideális megoldás még a nyírott növények közül a tűztövis (Pyracantha coccinea), melyet sokszor ültetik biztonsági kerítésként. Előnye, hogy akár embermagasságúra is megnőhet, folyamatos nyírással nevelhetünk belőle sűrű sövényt. Áthatolhatatlansága pedig töviseiben rejlik, sokan azonban pont azért nem szeretik, mert szúróssága miatt megnehezíti a munkát. A Berberis julianae (Júlia borbolya) örökzöld és szintén szúrós, elérheti a két-három méteres magasságot is. Ragyogó leveleivel, tavasszal nyíló sárgás virágjaival, illetve kékes-feketés termésével díszít.
Élő kerítés a virágok kedvelőinek
Tavasszal gyönyörködhetünk a közkedvelt aranyesőben (Forsythia x intermedia), a sárga virágú boglárkacserjében (Kerria japonica). Anyák napja környékén a szintén közkedvelt orgona (Syringa vulgaris) virágait csodálhatjuk meg, tavasz végén pedig nyílik a rózsalonc (Weigela florida), a jezsámen (Philadelphus), vagy a gyöngyvirágcserje (Deutzia). Nyáron a nyári orgona (Buddleia davidii), a gyöngyvessző (Spiraea), illetve a mályvacserje (Hibiscus syriacus díszít. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek, gyönyörködjetek ti is meseszép élő kerítésetekben a jövőben!