Ehető gyomnövények – Nagy útifú (Plantago major) és Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)
Ezek a tőlevélrózsás növények rétek és utak mentén élnek. Zsenge levelei feldolgozás nélkül is kerülhetnek az asztalra saláta alapanygént, vagy főzeléket is készíthetünk belőle. A nagy útifű zsenge hajtásainak íze leginkább a spárgáéra emlékeztet, de a konyhai lehetőségeken túl préselt nedve köhögéscsillapítóként a legismertebb.
Ehető gyomnövények – Paraj libatop (Chenopodium bonus-henricus) és Fehér libatop (Chenopodium album)
A libatopok gyakori egyéves gyomnövényei a kertjeinknek. Fiatal hajtásait párolva készíthetjük el, mint a spárgát és az ízük is ahoz hasonlít, leveleit pedig főzelékként szokták felhasználni. A- és C-vitaminban gazdag növények, amiknek magjaiból régen lisztet készítettek.
Ehető gyomnövények – Pásztortáska (Capsella bursa pastoris)
Ez egy igazi kozmopolita növény, amit nem kell sokáig keresnünk, hogy rátaláljunk, mert bárhol előfordulhat. Leveleivel salátát fűszerezhetünk hiszen finom borsóízűek. Ezen kívül leveseket, spenótszerű mártásokat is ízesíthetünk velük. A fiatal virágos hajtások nyersen és párolva is finomak, szárított magjai és terméstokja pedig őrölve bors helyett használható.
Ehető gyomnövények – Százszorszép (Bellis perennis)
A százszorszép levelei enyhén savanykásak, ezért jól állnak a különböző salátakeverékekhez. Az enyhén vanília illatú szárított levélőrleménnyel pedig akár süteményeinket is ízesíthetjük. Mivel virága is ehető, ezért szinte bármilyen ételt díszíthetünk vele. Virágát, termését ha megszárítjuk és megőröljük, kiváló fűszer lehet belőle, amit a kenyérsütéshez használhatunk fel a liszthez keverve.