Ehető gyomnövényeink II. rész - Ismerd meg az összes ehető gyomnövényt hazánkban!

Ehető gyomnövényeink II. rész

FO, ZH
Frissítve: 2024.07.05
Frissítette: SzT
hirdetes
Ehető gyomnövényeink II. rész - Hazánk elfeledett finomságai

Ehető gyomnövények – Nagy útifú (Plantago major) és Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

Ezek a tőlevélrózsás növények rétek és utak mentén élnek. Zsenge levelei feldolgozás nélkül is kerülhetnek az asztalra saláta alapanygént, vagy főzeléket is készíthetünk belőle. A nagy útifű zsenge hajtásainak íze leginkább a spárgáéra emlékeztet, de a konyhai lehetőségeken túl préselt nedve köhögéscsillapítóként a legismertebb.

Ehető gyomnövények – Paraj libatop (Chenopodium bonus-henricus) és Fehér libatop (Chenopodium album)

A libatopok gyakori egyéves gyomnövényei a kertjeinknek. Fiatal hajtásait párolva készíthetjük el, mint a spárgát és az ízük is ahoz hasonlít, leveleit pedig főzelékként szokták felhasználni. A- és C-vitaminban gazdag növények, amiknek magjaiból régen lisztet készítettek.

hirdetes

Ehető gyomnövények – Pásztortáska (Capsella bursa pastoris)

Ez egy igazi kozmopolita növény, amit nem kell sokáig keresnünk, hogy rátaláljunk, mert bárhol előfordulhat. Leveleivel salátát fűszerezhetünk hiszen finom borsóízűek. Ezen kívül leveseket, spenótszerű mártásokat is ízesíthetünk velük. A fiatal virágos hajtások nyersen és párolva is finomak, szárított magjai és terméstokja pedig őrölve bors helyett használható.

Ehető gyomnövények – Százszorszép (Bellis perennis)

A százszorszép levelei enyhén savanykásak, ezért jól állnak a különböző salátakeverékekhez. Az enyhén vanília illatú szárított levélőrleménnyel pedig akár süteményeinket is ízesíthetjük. Mivel virága is ehető, ezért szinte bármilyen ételt díszíthetünk vele. Virágát, termését ha megszárítjuk és megőröljük, kiváló fűszer lehet belőle, amit a kenyérsütéshez használhatunk fel a liszthez keverve.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

77/2006. (XI. 3.) FVM rendelet

a vágóállatok levágásának és leölésének állatvédelmi szabályairól szóló 9/1999. (I.... Tovább

csontritkulás (oszteoporózis, osteoporosis)

akkor alakul ki, ha a csontokban a csontgerendák építése nem tud lépést tartani az állandóan... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Növényvédelem