A madársóska
Sokan képesek ezt a pici növényt összetéveszteni a lóherével, ugyanis vékony, háromszög alakú levelekkel rendelkezik, melyek nagyon hasonlítanak az imént említett növénytársára. A madársóska megjelenésével asszociálják a tavasz beköszöntét a legenda szerint, így sokan az „újjászületés évszakának” szimbólumaként tekintenek rá.
Ez a gyomnövény savanykás ízvilággal rendelkezik, levelei tele vannak C-vitaminnal. Oxálsavtartalma miatt ajánlott inkább főzve elfogyasztani, akár levesként, esetleg főzelékként. A madársóska enyhén vízhajtó hatású.
A fehér libatop
Ez a növény a disznóparéjfélék családjába tartozik, hazánk egyik leggyakoribb gyomnövénye – megtalálható szántóföldeken, illetve akár kertekben is.
A fehér libatop elsősorban kalciumtartalma végett kiemelkedő, de ugyanakkor vasban és fehérjében sem szűkölködik. Leveleit általában fogyasztás előtt megfonnyasztják – mégis, amennyiben konyhánkban szeretnénk hasznosítani, fontos, hogy az első vizet mindig öntsük le róla a növény oxáltartalma miatt, ha levest vagy főzeléket készítenénk belőle.
Széleslevelű útifű
A lándzsás útifű rokona, hozzá hasonlóan rendkívül jótékony hatással bír egészségünkre nézve.
Elsődlegesen tea formájában fogyasztják, enyhíti a megfázással kapcsolatos tüneteket, köhögéscsillapító hatású, de akár sebgyógyításra is alkalmas lehet borogatás formájában, amennyiben kisebb sérülések keletkeznek rajtunk.
A bojtorján
A bojtorján a legelők, rétek kimagasló gyomnövénye, mely jellegzetes külsővel bír.
Gyakran használják gyökerét szárítva, melyből teát készítenek, így kihasználva a növény jótékony hatásait – vértisztító, vizelethajtó és izzasztó jellegét. Ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy a bojtorján friss hajtásaiból isteni főzelék is készülhet.
Pitypang
Ki ne találkozott volna már kertjében ezzel a gyakori növénnyel, melyet a gyermekek előszeretettel fújnak szét, amennyiben már elvirágzott.
A gyermekláncfű a belek, illetve a máj működését támogatja, mindemellett pedig gazdag A- és C-vitaminban is. Zsenge, friss levelei kesernyés ízűek, tökéletesek akár főzelékhez, akár salátához – ehhez virágát is felhasználhatod. A pitypangból remek lekvár és szörp is készülhet.