Online tanácsadás

Dr. Kisslegyi Tünde

Tisztelt Cím!
Tolna-Mözs határában van egy 6 hektáros terület, mely a DDNP vagyonkezelésében áll és ki van adva haszonbérlőnek. A közelmúltban megkerestük a Nemzeti Parkot, hogy kivennénk bérbe a területet, de tájékoztattak, hogy 2009 augusztusáig érvényes a bérlő szerződése. A szerződés értelmében a bérlő a területet harmadik személynek nem adhatja át, ráadásul nem is tudjuk az elérhetőségét a területtől nagyon messze, több mint 100 km-re lakik. A területhez a tavalyi évben sem és idén sem nyúlt hozzá, mi viszont szívesen lekaszálnánk. Valakitől azt hallottam, hogy törvény rendelkezik arról, hogy ha július 30-ig nem teszi rendbe a területet, akkor azt bárki lekaszálhatja, és a termés vitathatatlanul és térítésmentesen a kaszálót illeti. Kérdésem az, hogy valóban létezik-e ilyen, s ha igen melyik törvény mondja ki.
Segítségét megköszönve szép napot kíván: Steinbach Mónika

A növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény rendelkezik a kényszerkaszálás elrendeléséről. Ezt külterületen csak a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal rendelheti el, a magáncélú kaszálás – még ha egyébként indokolt volna is – nem megengedett, az birtokháborításnak minősül.
Mivel a haszonbérlő azzal, hogy nem műveli megfelelően a földet, megsérti a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény művelési kötelezettségre vonatkozó előírásait, egyben a DDNP számára a haszonbérleti szerződés rendkívüli felmondásának lehetőségét is biztosítja. Nem kell tehát jelen esetben megvárni 2009. augusztusát.
Javaslatom: a DDNP-vel mint vagyonkezelővel vegyék fel a kapcsolatot, tájékoztassák a kialakult helyzetről, javasolják a szerződés felmondását. Azzal is „nyomást gyakorolhatnak”, hogy ha nem történik intézkedés az ügyben, értesítik a MgSzH-t a növényvédelmi törvény megsértése miatt.
Agrároldal
agrár szakértő
Vissza a kérdések listájához