Mikor metsszük meg a birsalmafát?
Érdemes késő ősszel vagy pedig a tél végén elvégezni a birsalmafa metszését, ugyanis ekkor van a növény nyugalmi állapotban. A tavaszi metszéssel semmiképpen sem érdemes késlekednünk, különben kockáztatjuk az az évi terméshozamot. Itt kell megjegyeznem azt, hogy a birsalmafa nem az idősebb, hanem a fiatal, új vesszőkön hozza a gyümölcsöket. A virágrügyek a tavasszal megjelenő fiatal hajtásokon alakulnak ki, ezekből a terméskötődés után indulnak fejlődésnek a gyümölcskezdemények. Tehát, ha az új hajtások megjelenése után végezzük el a metszést, biztosak lehetünk abban, hogy a friss hajtások közül is eltávolítunk párat, ezzel pedig kiiktatjuk az az évi terméshozamot.
Hogyan metsszük a birsalmafát?
Először is vizsgáljuk meg a fát, keressük meg a beteg, elszáradt növényi részeket és ezeket, valamint a rosszul nőtt (egymást keresztező, egymásra hajló) ágakat távolítsuk el. Figyeljünk a korona belseje felé nőtt ágakra, ezeket szintén el kell távolítanunk. Ez azért szükséges, mert az ágrendszer középpontja irányában nőtt ágak miatt a korona kevésbé lesz szellős. Ha egy ágat tőből kell lemetszenünk, akkor mindenképpen ügyeljünk arra, hogy az ággyűrű ép maradjon.
Megtehetjük azt is, hogy visszaveszünk a birsalmafa magasságából – ezzel megkönnyíthetjük a további gondozást, valamint a gyümölcsök szüretelését is. A visszametszést már elkezdhetjük a fa ültetésének évében is. Fontos megjegyeznem, hogy a magasságból való visszavágás nem kötelező művelet, csak szabadon választható beavatkozás.
LoggaWiggler képe a Pixabay -en.