Online tanácsadás
20-30 éves ezüstfenyők pusztulásnak indultak. Jellemző elváltozás: tűlevél hullás, gyökértől felfelé haladva a kéreg alól sárgás barna porszerű anyag hullik, a kéreg felpördül és leválik, alatta barna anyag marad és kb. 1-2 mm hosszú, fél mm széles fehér "féreg" látható. Kérdésünk, hogy ez milyen betegség és kezelhetők-e a még egészségesnek látszó ezüstfenyők, vagy akár a betegek?
Leírásából csak annyit lehet tudni, hogy valamilyen apró rovar lárvája él a fenyő kérge alatt. Valószínű, hogy szúbogarak lárváit látják, a szúfélék gyakoriak a legyengült fenyőkben. A rossz hír az, hogy amikor már a fakéreg leválik a farészről, megvédeni a fát szinte reménytelen. A bogarak ellen, amik a fatörzs felszínén sétálnak, permetezhet Karate, Decis, Cyperkill, Actara, Mospilan rovarölő szerek bármelyikével, de ezzel a módszerrel csak azokat a bogarakat öli meg, amiket éppen sikerül lepermeteznie. A farészben élő lárvák ellen jelenleg nem tudunk hatékony eljárást.
Amennyiben több fenyőfa is van a kertben, és csak egynél észlelték a fertőzést, a már beteg fát mielőbb vágják ki, a lehullott kérget és bogarakat, lárvákat seperjék, gyújtsék össze, hogy a leszóródott kósza rovarok ne vonuljanak a még ép fákra táplálék híányában. A kivágott fát sűrgősen semmisítsék meg, vigyék el a kertből, véletlenül sem tegyék el tüzifának.