Online tanácsadás
Tisztelt, Némethy Zsuzsanna!
Bátorkodom egy tanácsadást kérni, mert szerintem nagyot hobáztam.
Az tortént, hogy a tavaszi lemosó permetezés után, (bordóilé+kén) kifutottam az időből és csak a multelöttihét vasérnapján (április 13) kezeltem le ilyen "Champion gomba és vírusölő permetszerrel, majd április 19-én, 2dithane" nevü kontakt-gombaölő Szerrel.
Ennek elenére, a sárgabarack levelei elkezdtek fonyadni és a veszó meg pusztulni.
a jelenség, kb. 3%-os a korona területén. Am tudom milyen veszélyes a dolog, mert már egyszer egy másik fával megjártam! Akkor "folicure solo" nevü szerrel, dupla koncntrációval és talaj kezeléssel együt sikerult megoldani és megmenteni a gyümölcsfát. A gond, hogy az emlitett szert már nem tudom beszerezni, mivel az II kategoriájú! Hogy akkor hogyan adtak nekem? Azt nem tudom!
Most, ezek miat, kérek szépen segitséget! Mit tegyek, hogyan és milyen szerrel, hogy a kajszit megmentsem?
Elöreis megköszönve, tisztelettel Sipos Zoltán.
A kajszibaracknál és más csonthájasoknál (meggy, őszibarack, mandula, szilva) a virágfertőző monilia okozza a virágzatok gyors elhalását. A virágba bekerülő Monilia gomba belenő a fiatal hajtásokba, ezért hervadnak el hirtelen a levelek. Amikor ezeket a tüneteket észleli, a fertőzés már megtörtént, utólagos permetezéssel nem lehet a növényt meggyógyítani.
A virágfertőző monilia ellen a Chorus, Teldor és Topas felszívódó gombaölő szerek hatnak a III. forgalmi kategóriájú szerek közül. Permetezni ezekkel a virágzás elején, a fő virágzáskor, és harmadik alkalommal pedig a virágzás végén érdemes. Ez utóbbi kezelés védi meg a fát attól, hogy a gomba a levelekbe be tudjon hatolni.
A réz tartalmú szerek a fákon áttelelő gombák ellen eredményesen alkalmazhatók téli lemosó permetezés formájában, később , rügypattanás után a réz perzselni szokta a csonthéjasok leveleit.
Amikor a monilia fertőzés miatt a hajtások, majd a besszők és ágak is fertőződnek, csak a halódó ágrészek gyors levágása és eltávolítása marad az egyetlen megoldás. A visszavágást drasztikusan és olyan mélységig kell végezni, hogy a faszövet egyöntetűen világos színű szövettel rendelkezzen. A hervadás észlelése utáni visszavágást mielőbb, gyorsan végezze, hogy megelőzze a gomba gyors faszöveti továbbhaladását.