hirdetes

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Kiss Jázmin, kertész

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A padlizsán termesztése nemcsak izgalmas, hanem olykor kihívásokkal teli is lehet. Egyik leggyakoribb probléma, amellyel a kertészek szembesülnek, az a padlizsán színének barnulása. Bár a padlizsán normál esetben lila vagy fehér árnyalatú, időnként előfordulhat, hogy barna foltok jelennek meg rajta, vagy akár teljesen barnává válik. De mi okozza ezt a jelenséget? Az alábbiakban bemutatjuk az öt leggyakoribb okot, és tanácsokat adunk arra, hogyan előzheted meg a barnulást.

1. Erős napsütés miatt barnul a padlizsánod


Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a padlizsán barnává válik, az erős napsütés. A padlizsán termése érzékeny lehet a közvetlen napfényre, különösen akkor, ha hosszabb ideig ki van téve a napsütésnek. A túlzott napfény hatására a padlizsán héja megéghet, és ez barnás elszíneződéshez vezethet.

Megoldás: Érdemes árnyékoló hálót használni a növények fölött, hogy megvédd őket a túlzott UV-sugárzástól. Az UV-védett fólia különösen hatékony lehet, mivel csökkenti a káros sugarak mennyiségét, miközben a növény számára elegendő fényt biztosít. Így a padlizsánok biztonságban élvezhetik a védett helyüket, és megőrizhetik szép, egészséges színüket.

2. Nem megfelelő öntözés okozza a padlizsán barnulását


A padlizsán barnulása gyakran a nem megfelelő öntözés következménye. A padlizsán igényli a rendszeres és egyenletes öntözést, de a túl sok vagy túl kevés víz egyaránt problémákat okozhat. Ha a növény nem kap elegendő vizet, a gyümölcsök kiszáradhatnak, ami barnulást eredményezhet. Ugyanakkor a túlzott öntözés is gondot jelenthet, mert a túl nedves talajban gyökérrothadás alakulhat ki, amely szintén barnuláshoz vezet.

Megoldás: Ügyelj arra, hogy a padlizsánokat rendszeresen, de mértékkel öntözd. A talaj legyen nedves, de ne álljon benne a víz. A csepegtető öntözés hatékony módja annak, hogy egyenletesen biztosítsd a megfelelő vízellátást, anélkül hogy túlöntöznéd a növényt.

3. Tápanyaghiány miatt barna a padlizsán


A padlizsán barnulása tápanyaghiányra is utalhat. A padlizsán fejlődéséhez különféle tápanyagokra van szüksége, mint például nitrogén, foszfor és kálium. Ha ezekből a tápanyagokból hiányt szenved, a gyümölcsök nem fejlődnek megfelelően, és a színük is megváltozhat. A nitrogénhiány például gyakran okoz barnulást, mivel a növény nem tudja megfelelően előállítani a szükséges pigmenteket.

Megoldás: Rendszeresen trágyázd a padlizsánokat kiegyensúlyozott, szerves trágyával vagy lassú felszívódású műtrágyával. A talaj tápanyagtartalmának elemzése segíthet meghatározni, hogy milyen tápanyagokra van szüksége a növényeidnek, és így célzottan pótolhatod azokat.

4. Hőstressz és a padlizsán barnulása


A padlizsán barnulásában a hőstressz is jelentős szerepet játszhat. A padlizsán egy melegkedvelő növény, de a túlzott hőség káros hatással lehet rá. Ha a hőmérséklet túl magas, különösen ha 35°C fölé emelkedik, a növény stresszállapotba kerülhet, ami a gyümölcs barnulását eredményezheti. A hőstressz miatt a növény vízháztartása felborul, és a fotoszintézis folyamata is zavart szenvedhet, ami a színváltozásban is megnyilvánulhat.

Megoldás: Hőség idején próbáld meg a növényeket árnyékba helyezni, vagy alkalmazz hővédő hálót, amely csökkenti a közvetlen napfény és a hőmérséklet hatását. Ezenkívül gondoskodj arról, hogy a növények elegendő vizet kapjanak a meleg napokon, hogy elkerüld a hőstressz okozta barnulást.

5. Betegségek és kártevők hatása a padlizsán barnulására


Számos betegség és kártevő is okozhat barna foltokat a padlizsánokon. A gombás fertőzések, mint például az alternáriás levélfoltosság, gyakran barna foltokat eredményeznek a gyümölcsön és a leveleken. Ezenkívül bizonyos rovarok, például a tripszek vagy a levéltetvek, is károsíthatják a gyümölcs héját, barnulást okozva.

Megoldás: Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a padlizsánjaidat a betegségek és kártevők jeleire. Ha fertőzést vagy kártevőket találsz, alkalmazz megfelelő növényvédelmi módszereket, például bio- vagy kémiai növényvédő szereket, hogy megvédd a növényeidet. A megelőzés érdekében tartsd tisztán a kertet, és gondoskodj a megfelelő szellőzésről, hogy csökkentsd a betegségek és kártevők előfordulásának kockázatát.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-18

Így szárítsd ki a fügét 3 bombabiztos módszerrel

Tanuld meg, hogyan szárítsd ki a fügét sütőben, élelmiszer-szárítóval vagy a napon! Fedezd fel a szárított füge előnyeit és tedd el télire a nyár ízét!

2024-09-18

Így tárold el a kerted terményeit őszre – egy kertész tanácsaival

Őszi termésed tárolása nem kihívás többé! Kósa Dániel kertészmérnök tippjeivel könnyedén megőrizheted gyümölcseidet és zöldségeidet egész télen át.

2024-09-12

Korszerű öntözési módszerek: így lehet egyszerűbb a kertészkedés

Korszerű öntözési technikákkal egyszerűbb a kertészkedés! Nézd meg melyik miért praktikus. Slag, szórófej, csepegtető öntözés és számos alternatív lehetőség.

2024-09-13

Tudod, hogyan készítsd elő a sütőtököt a téli tárolásra? - Megmutatjuk

Te már felkészítetted a sütőtököt a hosszú távú tárolásra? Olvasd el, hogyan csináld! Így lesz hosszú ideig eltartható a sütőtök, ne egyből a kamrába tedd.

2024-09-16

A kerti munkák feketelistája: őszi munkák, amiket érdemes elkerülni

Az őszi kerti munkák kulcsfontosságúak a kert megfelelő felkészítésében a télre. Nézd meg mit érdemes elkerülni, hogy a következő szezon könnyebben indulhasson.

2024-09-08

Tudd meg, hogyan tárold a batátát - így hónapokig friss, ízletes marad

Édesburgonya felszedése és tárolása: ezzel a módszerrel hónapokig friss, ízletes marad! A batáta megfelelő tárolással hosszú ideig megőrzi frissességét.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

További cikkek ebben a témában
hirdetes
Érdekességek Házi kert kert Kertészet kertfenntartás növény Növénytermesztés Zöldség Zöldségtermesztés

Tovább a Lexikonhoz

éhfinom gyapjú

hiányos takarmányozás hatására természetes körülmények között is kialakuló, régen... Tovább

kemencés ételek

  Kemencés ételek a házias Dunyha Étteremben, valódi melegséggel, ínycsiklandó... Tovább

Tovább a lexikonra