Növények téliesítése egy szakértő tippjeivel

GE., NA

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Egyre rövidebbek, hidegebbek a napok, ezt pedig bizony a növényeink is megérzik, az érzékenyebbek pedig könnyen sérülhetnek, ha nem vagyunk elég óvatosak és nem végezzük el a szükséges teendőket időben. Adunk egy kis segítséget, mit is érdemes elvégezni ilyenkor.

Növények télesítése: vágás, metszés

A fás szárú növényeket nem esztétikai alapon kell gondoznunk ősszel, hanem azt a célt kell elérnünk, hogy jól fejlődjön, és tavasszal gyönyörűen pompázzon. Az igényes, már korán elvirágzott évelők esetében javasolt a hajtások levágása, a kései virágokat hagyjuk meg.

A nyírt sövényeket egyenesítsük ki még a hajtásnövekedés leállta előtt, így esztétikus marad és nem fagy el.  A lombhullás után kezdjük el, fagymentes napokon a lombhullató díszcserjék, díszfák metszését. Úgy ritkítsuk az ágakat, hogy jól szellőzzön és több fény jusson a megmaradt ágaknak.

Ha szükség van rá, a gyümölcsfák ritkító metszését is végezzük el, de vigyázzunk, hogy ne végezzük el túl korán ezt a műveletet, mivel így fagyveszélynek tesszük ki fát. Csak akkor vágjunk neki a fák metszésének, ha kedvezők a körülmények, fagymentes napokon a legideálisabb.

Növények télesítése: virágágyások

A virágágyásokat előkészíthetjük már ősszel is, de elsősorban érdemes a gyomirtást elvégeznünk, hogy tavasszal már gyommentes ágyás várjon minket. A gyomirtás után átforgathatjuk a talajt, hogy könnyebb legyen a tavaszi munkálat.
Megkezdhetjük a növények szaporítását üvegházban, illetve fóliasátorban. Rengeteg növény szaporítható magvetéssel illetve dugványozással is, ügyeljünk arra, hogy ha magvetéssel szeretnénk próbálkozni, érdemes időben begyűjteni a magokat.

Növények télesítése: érzékeny növények melegebb helyre rakása

Ha már éjszaka fagyok jelentkeznek, az érzékenyebb növényeket vigyük le a pincébe vagy a lakásba, ha van rá lehetőségünk. Ha még sem lenne, akkor fátyolfóliával, illetve száraz falevelekkel takarjuk be a növény nagy részét, így megvédhetjük a fagytól. Fontos, hogy a falevél száraz legyen, mert ha nedves, akkor kárt okozhatunk a növénynek.

Növények télesítése: a pázsit

Pázsitunk utolsó nyírásának az időpontját is meg kell határoznunk, nehogy elkéssünk a többi pázsitmunkálattal. Ha a nyírással végeztünk, végezzünk gyepszellőztetést, ezután még szórhatunk gyeptrágyát a fűre, illetve ezt a műveletet végezhetjük szarvasmarha trágya kijuttatásával is. Hogyha még időben vagyunk és nincsenek nagy fagyok, akkor végezzük el a felülvetést is, a ritkásabb helyekre szórjunk fűmagot, majd dolgozzuk be a talajba egy kicsit.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

További cikkek ebben a témában
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások oktatás Talajművelés Tudomány webáruház

Tovább a Lexikonhoz

csuka (Esox lucius L.)

a csukafélék (Esocidae) családjába tartozó, kitűnő húsú ragadozó hal. Európa d.... Tovább

csontláda

a csontoknak körülírt elhalása, esetén az elhalt csontrészt körülhatároló tömörült csontszövet. Tovább

Tovább a lexikonra