Lila hüvelyű borsó: termeszd meg a kertedben a nyár legfinomabb zöldségét!

Kiss Jázmin, kertész

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A lila hüvelyű borsó (Pisum sativum var. macrocarpon) nemcsak szemet gyönyörködtető látvány, de tápanyagokban gazdag és ízletes zöldség is. E különleges növény termesztése kiváló lehetőség mind a kezdő, mind a tapasztalt kertészek számára. Ebben a cikkben egy kertész tanácsai alapján végigvezetünk téged a lila hüvely borsó sikeres termesztésének folyamatán.

A lila hüvely borsó bemutatása

A lila hüvely borsó különleges színével tűnik ki a többi borsó közül. Az élénk lila szín nemcsak a kertben, hanem az ételekben is látványos kontrasztot biztosít. A növény hüvelyei tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez.

Talaj előkészítése és vetés, ültetés a lila hüvelyű borsónak

A lila hüvely borsó termesztése hasonló más borsófajtákéhoz. Először is, válasszunk napos helyet a kertben, ahol a talaj jó vízelvezetésű. A borsó kedveli a laza, jól szellőző talajt, amely gazdag szerves anyagokban. Ajánlott a talajt komposzttal vagy jól érett trágyával javítani, hogy biztosítsuk a növény megfelelő tápanyagellátását.
A vetést tavasszal, a fagyok elmúltával érdemes kezdeni. A borsó magjait körülbelül 2-3 cm mélyre ültessük, és hagyjunk közöttük 5-10 cm távolságot. Az egyes sorok között 30-40 cm helyet hagyjunk, hogy a növényeknek elegendő terük legyen a növekedéshez.

Van lehetőség van palánták ültetésére is, ami különösen hasznos lehet, ha késő tavasszal vagy kora nyáron szeretnénk borsót termeszteni. A palánták használata több előnnyel járhat, különösen a növekedési időszak lerövidítésében és a korai szakaszban a növények védelmében.

Tudtad? A lila hüvely borsó gazdag antioxidánsokban, különösen antocianinokban, amelyek a lila színért felelősek. Az antocianinok erős antioxidánsok, amelyek segítenek megvédeni a sejteket a szabad gyökök okozta károsodástól, ezáltal csökkenthetik a krónikus betegségek, például a szívbetegségek és a rák kockázatát. Emellett a borsó kiváló forrása a vitaminoknak és ásványi anyagoknak, mint például a C-vitamin, a K-vitamin, a folsav és a vas. A borsó magas rosttartalmú, ami elősegíti az emésztés egészségét is.

Lila borsó gondozása és öntözése

A lila hüvely borsó megfelelő gondozást igényel a sikeres termesztés érdekében. Fontos, hogy rendszeresen öntözzük, különösen a virágzás és a hüvelyek képződése idején. A borsó szereti a nedves, de nem túl vizes talajt, ezért ügyeljünk arra, hogy ne öntözzük túl a növényeket.
A növények megfelelő támasztékot is igényelnek, mivel a borsó hajtásai gyorsan növekednek és könnyen elfeküdhetnek. Érdemes karókat vagy hálót használni, hogy a növények felfelé kapaszkodhassanak. Ez nemcsak a növekedést segíti, hanem megkönnyíti a hüvelyek betakarítását is.

A lila borsó betakarítása és felhasználása

A lila hüvely borsó betakarítása akkor kezdődhet, amikor a hüvelyek teljesen kifejlődtek, és színük élénk lila lett. A legjobb, ha a hüvelyeket még zsenge állapotukban szedjük le, mert ekkor a legízletesebbek és tápanyagban leggazdagabbak. A betakarítást érdemes rendszeresen végezni, hogy ösztönözzük a növényt további hüvelyek képzésére.
A lila hüvely borsót frissen fogyaszthatjuk, de számos más módon is felhasználhatjuk. Kiválóan alkalmas salátákba, levesekbe, párolt zöldségként vagy akár köretként. A hüvelyeket szárítva vagy fagyasztva is tartósíthatjuk, így egész évben élvezhetjük a termést.

Mik a lila hüvelyű borsó gyakori betegségei?

A lila hüvely borsó termesztése során fontos figyelmet fordítani a kártevőkre és betegségekre. A levéltetvek, a borsózsizsik és a különböző gombás betegségek komoly problémát jelenthetnek. Az integrált növényvédelem keretében érdemes természetes ellenségeket, például katicabogarakat vagy fonalférgeket bevetni a kártevők ellen. A megfelelő vetésforgó és a talaj tápanyagellátásának fenntartása szintén hozzájárulhat a betegségek megelőzéséhez.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-01

Ezt ültesd a fenyőid alá és tündérkertté változik az udvarod

Fedezd fel a legjobb növényeket a fenyőfa alá, hogy árnyékos kertedet tündérkertté változtathasd. Praktikus tippek és varázslatos ötletek várnak!

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-09-06

Szívós, látványos és szárazságtűrő vattacukorfű - most is elültetheted

A vattacukorfű egy látványos és szárazságtűrő díszfű, amit akár most is elültethetsz. Kevés gondozást, öntözést igényel miközben igazi vattacukor pompát teremt.

További cikkek ebben a témában
Érdekességek Házi kert kert Kertészet kertfenntartás növény

Tovább a Lexikonhoz

Mv 437

Kukorica Cél: siló Leírás:Hímvirágzásának ideje közepes. A kalászkapelyva antociános... Tovább

Aujeszky-féle betegség

főként sertés, ritkábban egyéb állatok (szm., juh, ló, húsevők) herpeszvírus okozta... Tovább

Tovább a lexikonra