A korszerű szemestermény-szárítókkal kapcsolatos kívánalom, hogy energiatakarékosan és kíméletesen szárítsák a terményt, ugyanakkor ne szennyezzék a környezetet. Ezeknek az elvárásoknak az együttes megvalósítása azonban igen összetett és nem kizárólag műszaki feladat.
1.Pihenőszakaszokkal közbeiktatott szárító
Mind az energiatakarékosság, mind kíméletes szárítás elvárásának eleget tesz a pihenőszakaszokkal közbeiktatott szárító, amelynek sematikus rajza a következő:
Ezzel a módszerrel a termény hőfokát mindig annyi ideig tartjuk a kritikus érték felett, ameddig károsodás azt nem veszélyezteti. Elterjedt módszer az ún. „dryeration” eljárás, amelynek lényege, hogy 1-2%-kal a tárolási nedvességtartalom felett fejezzük be a szárítást, majd a terményt „pihentetjük. Ez alatt a leadott víz a környezeti levegővel való átszellőzés következtében távozik
2.Változtatható szárítóhőmérséklet az egyes szakaszokban
Az energetikai és a minőségi követelmények szempontjait úgy tudjuk a legmegfelelőbben figyelembe venni, hogy vagy a száradási folyamat függvényében a szárítólevegő hőmérsékletét vagy annak tömegáramát változtatjuk meg, illetve ha egyidejűleg mindkét jellemzőt változtatjuk. Az alábbi ábrán egy ilyen szárító sematikus vázlatát láthatjuk.
Ennél a szárítónál a szárítólevegő hőmérsékletét az egyes szakaszokban változtatni lehet. Így lehetőség van arra, hogy a termény száradását követve a szárítólevegő hőfokát és légáramát úgy szabályozzuk, hogy az közel telítetten hagyja el a berendezést.
3.Rövid műszaki ismertetés
A berendezések ötvözött alumíniumból vagy horganyzott lemezből készülnek, úgynevezett átszívott rendszerű univerzális terményszárító, amely egyaránt alkalmas gabonafélék és aprómagvak szárítására. Rendelhetők egy terményféleségre optimalizált változatok is: pl. speciális napraforgó-szárító.
A szárítás során keletkező maradványhő visszavezetésével az energiafelhasználás nagyon kedvező, ezáltal a szárítás költségei alacsonyak.
Villamos energia igénye csekély, ami további fajlagos költségcsökkentést eredményez, ezzel is javítva az üzemeltetés gazdaságosságát.
A szárítóberendezés kialakítása, átszívott rendszere, a ventillátorok elhelyezkedése lehetővé teszi egy viszonylag olcsó és rendkívül hatásos zsalus porleválasztó beépítését. Ez a rendszer kezeli az anyagáramban levő port és egyéb könnyű szennyezőket (pl. léha, stb.), amely az egyenletesen szárított termény minőségét, külső megjelenését tovább javítja.
A környezetbe jutó szennyezők mennyisége nem haladja meg a környezetvédelmi hatóságok által előírt határértéket. Az alapkivitelhez használatos zsalus porleválasztóval a porkibocsátás 50 mg/m3 levegő szint alatt van. Központi leválasztó alkalmazásával szinte teljes pormentesség érhető el, amely lehetővé teszi a berendezés lakóterületen belül történő üzemeltetését.
Közvetlen fűtéshez csatlakoztatható hőcserélővel kialakítható az indirekt szárítási üzemmód, amely ma a szárítással szemben támasztott legmagasabb minőségi követelményeket is kielégíti.
A teljes automatizálás lehetővé teszi az alacsony hőmérsékletű, kíméletes vetőmagszárítást, vagy az intenzív, nagy mennyiségben történő, de egyben kíméletes terményszárítást a vevő kívánsága szerint.
Egyszerűen és biztonságosan oldható meg a berendezés működtetése a legkorszerűbb EU irányelveknek megfelelően tervezett és kivitelezett kapcsolószekrényen keresztül.
Fedélzeti számítógép fogadja és igazolja vissza a kezelő utasításait, szabályozza a berendezésben végbemenő folyamatokat. Az aktuális paraméterekről, folyamatokról magyar nyelvű szöveges kijelzőn tájékoztat a számítógép. Bármely üzemeltetési probléma esetén a kijelzőn a számítógép által közölt figyelmeztetések, utasítások jelennek meg.
Lehetséges a szárítás adatainak rögzítése és visszakérdezése megközelítően 72 órára visszamenőleg, amivel a kezelők tevékenysége utólag is ellenőrizhető.
Választható a kipróbált és megbízható indirekt nedvességmérésen alapuló automatikus folyamatszabályozás.
Új minőségi kategória az 1998-ban megjelent direkt nedvességmérésen alapuló automatikus folyamatszabályozás, úgynevezett „ON-LINE” rendszer. Nagypontosságú szabályozásával szinte kiküszöbölhető az „alászárítás” így jelentős megtakarítást és érzékelhető minőségjavulást eredményez.
Az optimális energiafelhasználást – a magas szintű folyamatvezérlésen kívül – a léghevítő rendkívüli hatékonysága és a ventillátorok nagy teljesítménye is elősegíti. Fajlagos energiafelhasználás cca. 850 kcal/1 kg víz elpárologtatás ideális környezeti körülmények között.
A berendezés helyszíni szerelése gyors, nem igényel számottevő építészeti munkát.
3, A szárító részei
3.1 Szárító és hűtő egységek
Ezek az elemek, amelyek száma függ a szárító kívánt teljesítményétől, függőleges járatokból állnak, melyekben vízszintesen elhelyezett, háztető alakú légcsatornák találhatók. Az elemek kialakítása lehetővé teszi a meleg és hűtő levegő optimális eloszlását illetve távozását. Biztosítják a szárításra kerülő termény alapos keveredését a szárítón való áthaladás során.
3,2 Ürítő egység
A leszárított termények kihordását a tolattyús pneumatikus ürítő egység végzi. Az ürítő egység hosszanti oldalán lévő emelő segítségével – a szárítandó terménynek megfelelően – beállítható a résszélesség.
3,3 Léghevítő – direkt / indirekt
Az indirekt léghevítő az égési gázokat az égőkamra és a füstgáz kürtő hevítésére használja. Ezen alkotóelemek felületei hő-átadóként, a szárításhoz szükséges levegő felmelegítésére szolgálnak.
Direkt gáz vagy olajfűtés esetén alkalmazott tüzeléstechnikai egységek kiváló hatásfokúak, szabályozási tartományuk általában 1:2,5.
3.4. Portalanító rendszer
Beépített portalanító rendszer, mely eltávolítja az anyagáramban és a légáramban lévő port és egyéb növényi részeket (pl. kukorica léha).
3.5. Szárítószabályozó automatika PLC
• Az egész szárítóberendezés a szárító-kezelési táblán keresztül vezérelhető, vagyis általa az összes hajtóművet indítani lehet, a hőfokokat és időtartamokat állítani és az aktuális értéket rajta leolvasni lehet.
• A tábla kezelésének leegyszerűsítése érdekében a vezérlés különböző területekre lett bontva (pl.: betöltési eszközök,…szárító,…kihordás, …idők,…stb.).
3. 4. 1. Nedvességmérés maghőmérséklet érzékelése alapján
Az nedvességszabályozónál a mérési értékeket a kivezetett levegő aknájába szerelt 8 db. érzékelő veszi fel. Az első négy érzékelő a hűtőzóna feletti első meleglevegő-szárítóelembe van szerelve. A további négy érzékelő-szonda a felső meleglevegő-elemek egyikébe van elhelyezve.
A szabályozóban a mért értékek összesítve, továbbá mint digitális nagyságként lesznek kimutatva.
Mint vonatkoztatási nagyság, illetve a terménynedvesség mérési nagyságának kimutatására a maghőfok tehetetlenségi értéke szolgál. (Minden termény nedvességtartalma elér szárítás közben egy értéket, mely alá már csak nagyon lassan és nehezen lehet a nedvességelvonást egész magok esetén elvégezni.)
A szárító kitárolása szakaszosan működik egy programozható memóriával ellátott vezérlőegység (SPS) által, a választott kihordási (LZ) illetve állási (SZ) időszakaszok szerint.
A kitárolás állási ideje kézi működtetés esetén állítható.
Automatikus üzem esetén a szabályozóban a választott, valamint a tényleges időértékek feldolgozásra kerülnek, és a szabályozási különbözetből számított új kitárolási állásidő egy relén keresztül, mint vezérlési jel kiadódik.
Ez a vezérlési jel közvetlen módon átadódik a kitárolási eszköznek. Ezáltal a termény átáramlása gyorsítható vagy lassítható, így jórészt egyenletes vég-nedvességtartalom biztosítható.
A „HAND” vagyis „kéz” kapcsolás azt jelenti, hogy a beadott kihordási állásidő mint kívánt időérték lesz feldolgozva.
Az „AUTO”, vagyis „automatikus” kapcsolás a kitárolást a beállított kívánt valamint az érzékelt és számított értékek szerint végzi.
4, Terményszárítás előtti magtisztítás műszaki feltételei
A cím egyszerűnek tűnik, de valójában igen összetett a téma, mert nagyon sok összefüggést kell figyelembe venni. Szeretném, ha a következőkben leírtak, hasznos útmutatást és segítséget nyújtanának a jövőre nézve, a már meglévő és részben elavult, cserére szoruló, valamint új rendszer kialakításához.
A magtisztítás már a szántóföldön elkezdődik:
a megfelelő fajta kiválasztás, amely jól elő van készítve a vetésre, mentes idegen-, kultúr- és gyommagvaktól, szükség szerint kezelve van csávázószerrel. Csak a minősített és fémzárolt vetőmag megbízható. Sajnos a piacon megtalálható a nem igazolt eredetű, fajtájú, szaporítási fokú és tisztaságú vetőmag is. megfelelő talaj előkészítés, magágy előkészítés, talajfertőtlenítés; helyesen megválasztott elővetemény; kelés előtti- és utáni gyomirtás; a betakarítógép hatékonysága. A fent leírtaktól függetlenül szükség van a betakarítás utáni magtisztításra, terményszárításra, mert különböző a termények magvainak nedvességtartalma és szennyezettsége.
A terményszárítás előtti magtisztítás lényegének és fontosságának megértése miatt, a kialakítás főbb szempontjait és műszaki tartalmát kell először megvizsgálni. A terményszárítás előtt végzett magtisztítás nagyság szerinti és a magtisztító gép belső levegőrendszerének egyféle szeparációs válogatását jelenti.
A magtisztító rendszer feleljen meg a következőknek:
- legyen alkalmas ipari apró- és nagymagvak hatékony tisztítására; - a rendszer minden gépe teljesítményszinkronban legyen; - önleürülő legyen, ne legyenek akadó felületek, pl.: surrantócső, csőváltók, túlfolyók, gépeket összekötő garatozások; - lehetőleg nagy emelési magasságok elkerülése, pl.: jól megtervezett tisztító- és kiegészítő gépeinek centralizálása; - csak a kívánt munkafolyamatnak szükséges gépek üzemelése, pl.: fertőtlenítés utáni elpusztult atkák miatti áru - áttisztítás, árukiadás előtti portalanítás, minőségjavítás; - a magtisztítógép légtechnikája feleljen meg az érvényes környezetvédelmi előírásoknak; - folyamatos üzemmód kialakítása: - nyersáru megtáplálás, - készáru elvezetés, - hasznos (ocsú) és végleges (szemét) aljak elvezetése, célszer külön-külön, - légtechnika levegőjének elvezetése.
A magtisztító rendszer kialakítás szempontjai:
- a termőterület nagysága; - vetésszerkezet alapján várható ipar apró- és nagy magvak termés mennyisége és feldolgozási idő szükséglete, a megkívánt áru minőség, beleértve a várható bérmunka mennyiségét is; - teljesítmény meghatározása: t/ó.
A fentiek alapján a terményszárítót kiszolgáló magtisztító technológia étféle lehet:
1. Csak nyers oldali egymagtisztító gépes rendszer
A nyersoldali magtisztítást legtöbbször költségtakarékosság miatt alakítják ki. Hátránya, hogy a tisztítógépnek egyszerre kell elvégezni a terményfölözését és -aljazását. A tisztítás során keletkezett aljak, ha nedvesek nem tárolhatók, emiatt sok a veszteség.
A szárítás során leváló toklász, léha, por, törtszem a készáru részeként jelenik meg, így hosszabb ideig való tárolása minőségromlással járhat, és az élő kártevők megjelenésének veszélye fennáll. Amikor mégis ez a modell kerül kialakításra, célszerű nagy rostafelületű, nagy hatékonyságú, síkrostás magtisztítógépet választani.
2. Nyers és száraz oldali két tisztító gépes rendszer
Az előző rendszerhez képest költségesebb, de a megtermelt termények lényegesen jobb minőségben és kockázat mentesebben tárolhatók hosszabb ideig is. További előnyei, a terményszárítóba jutás előtt a termény fölözése és porleválasztása történik. A keletkező tisztítási melléktermékek egy leadási pontba gyűjthetők, mivel itt csak fel nem használható szemét keletkezik.
Száraz oldali magtisztítás alkalmával a munkafeladat a termény aljazása, (ocsú) leválasztása, valamint a finomabb fölözés történik. Célszerű a hasznos aljat (ocsú), amely tiszta és pormentes, és a végleges aljat (szemét) külön választva gyűjteni.
A száraz és a nedves oldalon célszerű egyforma teljesítményű, nagy hatékonyságú, nagy rostafelületű, síkrostás magtisztító gépeket beépíteni, mert a munkafolyamat során a külön választott termény fölözése, és aljazása csaknem egyforma nehézségi fokozatú feladat, a szárítás során energiát takarít meg, és kiváló minőségű, jól tárolható árut állít elő.
Mi és a partnereink információkat – például sütiket – tárolunk egy eszközön vagy hozzáférünk az eszközön tárolt információkhoz, és személyes adatokat – például egyedi azonosítókat és az eszköz által küldött alapvető információkat – kezelünk személyre szabott hirdetések és tartalom nyújtásához, hirdetés- és tartalomméréshez, nézettségi adatok gyűjtéséhez, valamint termékek kifejlesztéséhez és a termékek javításához. Az Ön engedélyével mi és a partnereink eszközleolvasásos módszerrel szerzett pontos geolokációs adatokat és azonosítási információkat is felhasználhatunk. A megfelelő helyre kattintva hozzájárulhat ahhoz, hogy mi és a partnereink a fent leírtak szerint adatkezelést végezzünk. Másik lehetőségként a megfelelő helyre kattintva a hozzájárulás megadása előtt részletesebb információkhoz juthat, és megváltoztathatja beállításait.
Felhívjuk figyelmét, hogy személyes adatainak bizonyos kezeléséhez nem feltétlenül szükséges az Ön hozzájárulása, de jogában áll tiltakozni az ilyen jellegű adatkezelés ellen. A beállításai csak erre a weboldalra érvényesek. Erre a webhelyre visszatérve vagy az adatvédelmi szabályzatunk segítségével bármikor megváltoztathatja a beállításait.
A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk.
A cookie-kat és hasonló technológiákat a következők elősegítésére használjuk:
Tartalmak szolgáltatása és fejlesztése a jobb felhasználói élmény elérése érdekében
Biztonságosabb használat lehetővé tétele a sütikből az általunk kapott adatok felhasználásával.
A Weblap termékeinek szolgáltatása és jobbá tétele a profillal rendelkezők számára
Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket használunk, vagy a beállítások résznél ki lehet kapcsolni a használatukat.
Jobban személyre tudjuk majd szabni a weboldal funkcióit.
Ez nem érinti a termékeink funkcióit.
Cookie-k használatával más vállalatok adatokhoz jutnak majd rólad.
A böngésződ vagy az eszközöd is kínálhat olyan beállításokat, amelyek segítségével eldöntheted, hogy be legyenek-e állítva a böngészőhöz cookie-k, illetve törölheted őket. Ezek a lehetőségek böngészőnként eltérnek, és fejlesztőik mind a rendelkezésre álló beállításokat, mind azok működését bármikor megváltoztathatják. 2020. október 5-i állapot szerint az alábbi hivatkozásokon találhatsz további információt a népszerű böngészőkben kínált beállítási lehetőségekről. A Facebook-termékek egy bizonyos része esetleg nem működik megfelelően, ha letiltottad a böngészőkben a cookie-kat. Fontos tudni, hogy ezek a beállítási lehetőségek eltérnek a Facebook által kínált beállítási lehetőségektől.