Magyarországon, de számos európai országban a legkedveltebb növénynek számít a muskátli. Mi pedig már alig vártuk, hogy tavasz legyen, gyönyörködhessünk ebben a csodálatos virágban. A most következő cikkben szakértőnk mondja el nektek, hogyan lehet szaporítani a muskátlit. Ne ijedjetek meg, nem olyan nehéz, mint, amilyennek tűnik!
Röviden a muskátliról
A muskátli (Pelargonium) egy nemzetség, amely körülbelül 200 fajta évelőt, pozsgást és bokrot tartalmaz. Zavaró, hogy angolul geranium a muskátli, holott a muskátlik a Pelargonium nemzetség egyes fajai; ugyanakkor a Geranium nemzetség is a gólyaorrfélék családjába tartozik. Linné eredetileg mindkét fajt egy nemzetségbe vette, de később Charles Louis L'Héritier de Brutelle által két nemzetséggé lett szétválasztva 1789-ben. Fajtától függően 20 centimétertől 150 centiméterig nőnek meg.
Fénykedvelő, de csak enyhe (-2 Ccelsius fok) fagyokat visel el. Levelei megdörzsölve erősen fűszeres, muskotályos illatot árasztanak. Az első ismert „termesztett” muskátlifajta a Dél-Afrikában őshonos Pelargonium triste volt. Leiden városának botanikus kertjébe 1600 előtt kerülhetett olyan hajókon, amelyek kikötöttek a Jóreménység-fokánál. 1631-ben idősebb John Tradescant angol kertész magokat vett Rene Morintól Párizsban, és megkezdte telepítését Angliában.
Azon kívül, hogy a szépségükért ültetik őket, egyes fajok (mint például a Pelargonium graveolens) fontosak a parfümipar számára is. Az illatos fajok párlatait sokszor használják drága rózsaolajak kiegészítésére és hamisítására. Mára már világhíres lett, rengetegen helyen szeretik, na és szaporítják is! Nagyüzemben általában magról szokás a muskátlit szaporítani – így könnyebben elkerülhetők a növényről növényre terjedő fertőzések kialakulása. Házilag viszont nem a magról való szaporítási módszer az elterjedt, sokkal inkább a dugványozást alkalmazzuk. A muskátli esetében a vegetatív szaporítás vágott-, vagy tört fejdugványokkal történik, mivel legjobban a csúcshajtások gyökeresednek.
A muskátli szaporításának időpontja
A muskátli hajtásai, sok évelőhöz hasonlóan, augusztus-szeptember hónapban gyökerezik a legjobban. A csúcshajtások nemcsak, hogy könnyebben gyökeresednek, de ezekből sokkal erősebb növény fog kifejlődni, mintha a régi töveket próbálnánk átteleltetni. Most pedig nézzük részletesen, mit kell tudni a muskátli szaporításához, a következő oldalon folytatom!