5 metszési hiba, amit a tavaszi metszés során vétünk

A metszés elengedhetetlen része a kert karbantartásának tavasszal, és helyesen végezve elősegítheti az egészséges növekedést, megőrizheti a növény alakját, és még a virág- vagy gyümölcstermést is növelheti. A metszéshibák azonban károsak lehetnek a növények egészségére és megjelenésére. Ebben a cikkben a szakértő kertészeink által származó információk alapján megvitatunk néhány gyakori metszési hibát, és azt, hogyan kerüljük el őket.

növények metszése

Tavaszi metszés – Hibák, amiket jobb elkerülni

 

 

Szakértő kertészeink összegyűjtöttek néhány alapvető hibát, amit a házi kertészek a tavaszi metszés során általában elhibáznak. Tippjeink segítségével ezeket a hibákat könnyedén elkerülheted, segítve ezzel a gyümölcsfáid és növényeid egészségesebb és gyorsabb növekedését!

 

 

 

Metszés rossz időben:

 


A nem megfelelő időben történő metszés nagy hiba lehet, mert megzavarhatja a növény természetes növekedési ciklusát. Például a tavaszi virágzó cserjék őszi metszése a következő évi virágbimbók levágását eredményezheti. Győződjünk meg róla, hogy tudjuk, mikor kell metszeni a növényeket, és tegyük ezt a megfelelő időben, hogy elkerüljük a növényeink és gyümölcsfáink károsodást.

 

 

 

Nem megfelelő szerszámhasználat:

 


A nem megfelelő eszközök vagy azok helytelen használata szintén károsíthatja a növényeket a metszés során. A tompa vagy piszkos metszőolló elszakíthatja a növényi szövetet, így fogékonyabbá válik a betegségekre. A metszés megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy szerszámaink élesek és tiszták. Ezenkívül ügyeljünk arra, hogy a munkához megfelelő szerszámot használjunk, például nagyobb ágak esetén ágvágót, kisebb ágak esetén metszőollót használjunk.

 

 

 

Túlmetszés:

 


A túlzott metszés ugyanolyan káros lehet, mint az alacsony metszés. A túl sok növény visszavágása stresszt okozhat, és sebezhetővé teszi a kártevőkkel és a betegségekkel szemben. Általános szabály, hogy soha ne távolítsuk el egyszerre a növény egyharmadánál többet. Ha többet kell metszenünk, tegyük ezt több éven keresztül, és ne mindent egy időben vágjunk le.

 

 

 

Metszés a törzshöz túl közel:

 


A törzshöz túl közeli vágás károsíthatja a fa kérgét, és nyitva maradhat a fertőzésnek. A legjobb, ha az ág gallérjából egy kis részt érintetlenül hagyunk a metszés során, hogy elősegítsük a növény megfelelő gyógyulását.

 

 

 

Csak a megjelenés érdekében történő metszés:

 


Bár fontos megőrizni a növények alakját és esztétikusságát, a pusztán megjelenés miatti metszés hiba lehet. A metszést is el kell végezni a növények egészségének és termelékenységének elősegítése érdekében. Koncentráljunk az elhalt vagy beteg ágak eltávolítására, a zsúfolt növekedés ritkítására és a növény szükség szerinti formálására!

 

 

Összefoglalva, a metszés hibák költségesek lehetnek, és károsak lehetnek a növényekre és gyümölcsfáinkra. Ha elkerüljük ezeket a gyakori hibákat, hozzájárulhatunk növényeink egészségének megőrzéséhez és a legjobb megjelenéshez. Ne felejtsük el a megfelelő időben metszeni, a megfelelő eszközöket használni, kerüljük a túlzott metszést, hagyjunk érintetlenül egy kis mennyiségű ággallért, és összpontosítsunk a növények egészségének és termelékenységének előmozdítására.