Több mint 300 túlélő ma is a csernobili katasztrófa helyszínén él - ismerd meg kik is ők!

Csernobil elhagyott túlélői

vd
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Csernobilt kevés embernek kell bemutatni, hiszen nagyjából mindenki hallott az 1986-ban történt atomkatasztrófáról. A várost a katasztrófa következtében teljesen kiürítették és mai napig is csak komoly előkészületekkel lehet visszatérni a magas sugárzásveszély miatt. Az utcák kihaltak, mindent ellepett a növényzet, Csernobil kísértet várossá lett. Ám munkások egy csoportja túlélőkre talált a város romjain belül, akik belopták magukat az emberek szívébe. 

Ismerd meg z atomkatasztrófa túlélőit

1986. április 26-án robbanás történt a csernobili 4-es reaktorban egy kísérlet folyamán, melyet sokáig próbáltak titokban tartani, ám Svédországban pár napon belül elkezdtek radioaktív felhőket érzékeltek, melyek egyértelműen Oroszország felől érkeztek. A robbanásból származó radioaktív szennyezettség nagy része Fehéroroszország, Ukrajna és Oroszország feledt terjedt el, de Európa más országai is kaptak belőle jócskán, köztük Magyarország is. Mindössze néhány perc leforgása alatt egy ártalmatlannak tűnő kísérletből a világ egyik legnagyobb atomkatasztrófája kerekedett. Az embereknek napokig nem engedték meg, hogy kilépjenek a házakból, mivel így tudták csökkenteni a sugárfertőzés mértékét. Emberek ezrei haltak bele a szövődményekbe az óta és még rengetegen szenvednek a mai napig a sugárzás okozta mellékhatásoktól. Emberek ezreit evakuálták a városból, hogy mentsék a menthetőt. Ám az embereknek nem csak a házaikat és ingóságaikat kellett csupán maguk mögött hagyniuk.


Sajnos a robbanást nem csak az emberek sínylették meg. Ugyan a veszteségek mellett eltörpülni látszik, de igazán megható történetté vált az addig ott élő kutyák sorsa. Az embereknek ugyanis a kormány megtiltotta, hogy kutyáikat magukkal vihessék, amikor a várost evakuálták. Szerencsétlen állatok történetét csupán az egykori lakosok visszaemlékezéseikből ismerhetjük meg, ám rendkívül megindító sztori az övék. Az elmondások alapján a katonák erővel tartották vissza a síró kutyákat, akik minden erejükkel igyekeztek gazdáik után a buszra mellyel elszállították őket, sőt, utána kilométereken át követték a buszt, melyen gazdáik sírva búcsúztak tőlük. Olyan mélyen érintette az embereket, hogy üzeneteket hagytak hátra, hogy ne bántsák kedvenceiket, mert nagyon jó kutyák. Sajnos azonban a kormány úgy vélte, az egyetlen hatásos és jó döntés, ha felkutatják a hátrahagyott kutyákat és megölik őket. Azonban úgy tűnik, nem sikerült mindegyiket. 


Érdekes tény, hogy habár az ember nélkül a háziasított kutya is az évtizedek, évszázadok során átalakul, alkalmazkodik az ember nélküli környezethez, az új generációk ennek ellenére továbbra is könnyen háziasíthatóak maradnak. Az elmúlt több mint 30 év alatt a populáció hatalmasra gyarapodott és még mindig nem idegenedtek el az embertől. A mára már évek óta tartó turistalátványoságnak számító Csernobil városába rendszeresen érkeznek kalandvágyó emberek, akik szeretnék megtekinteni a szellemvárost. A turisták szívét azonban a legtöbb esetben az ott élő kutyusok hódítják meg, akik a látogatásoknak köszönhetően nem idegenedtek el az embertől, még mindig szelídek maradtak, köszönhetően, hogy az idegenvezetők rendszeresen találkoznak velük és sokszor játszanak is a kutyusokkal. Sőt a populáció olyan leleményes, hogy rájöttek, hogy a város szélén található épületekben még élelemhez is jutnak. Így könnyen összekötötték, hogy az ember közelsége ételt jelent.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-05-07

Ne ültesd újra minden évben: fedezd fel, miért a zsálya a kertész kedvence!

Mire jó a zsálya? Számos remek hatása van, ültesd el a kertben, de csak egyszer, ugyanis évről-évre vissza fog térni hozzád ez a csodálatos gyógynövény!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

üregi nyúl (Oryctolagus cuniculus)

a —>nyúlalakúak rendjének nyúlfélék családjába tartozó faj. A —>mezei nyúlnál... Tovább

aerob szervezetek (aerobionták)

oxigént igénylő szervezetek; jelentős részük kizárólagosan csak levegő jelenlétében... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek