Ez a kedvenc fám a kertemben: tarka bükkfa gondozása

Kiss Jázmin, kertész

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A kertben található kedvenc fám a tarka bükkfa, amely tudományos nevén Fagus sylvatica 'Tricolor'. Ez a fa nem csupán esztétikai értékével tűnik ki, hanem különleges gondozási igényei miatt is, amelyek biztosítják, hogy egészségesen és szépen fejlődjön. A következőkben bemutatom a tarka bükkfa jellemzőit, gondozását és néhány hasznos tippet a sikeres termesztéshez.

Tarka bükkfa jellemzői

A tarka bükkfa különleges megjelenését háromszínű levelei adják. A levelek alapszíne zöld, amit rózsaszín és krémszínű foltok díszítenek. Ez a színkombináció egyedülállóvá teszi a fát, különösen a tavaszi és nyári időszakban, amikor a lombozat teljes pompájában ragyog. Az őszi hónapokban a levelek színei megváltoznak, aranysárga és barna árnyalatokban tündökölnek, mielőtt lehullanak.

A tarka bükkfa mérete és alakja is lenyűgöző. Általában 10-15 méter magasra nő meg, de megfelelő körülmények között elérheti a 20 métert is. Koronája szabályos, kúp alakú, sűrű lombkoronát alkotva. A fa törzse sima, szürkésbarna kérgével is szép látványt nyújt.

Tarka bükkfa ültetés és talajigények

A tarka bükkfa ültetésénél fontos figyelembe venni a talaj típusát és a hely kiválasztását. A fa a jól vízelvezető, humuszban gazdag talajt kedveli. Az ültetési hely legyen napos vagy félárnyékos, mivel a túlzott árnyékban a levélszínek nem fejlődnek megfelelően. Az ültetés legideálisabb időszaka kora tavasszal vagy ősszel van, amikor a talaj még nem fagyos, de már nincs is túl forró.

Az ültetés előtt a talajt alaposan át kell dolgozni, hogy biztosítsuk a megfelelő vízelvezetést és tápanyagellátást. A gödör legyen kétszer olyan széles és mély, mint a fa gyökérlabdája, hogy elegendő hely legyen a gyökereknek terjeszkedni. Az ültetés után alaposan öntözzük meg a fát, hogy a gyökerek jobban érintkezzenek a talajjal.

A tarka bükkfa gondozása és öntözése

A tarka bükkfa gondozása nem túl bonyolult, de figyelmet igényel. Az első és legfontosabb teendő az öntözés. A fiatal fák különösen érzékenyek a szárazságra, ezért rendszeres öntözést igényelnek. Az első két évben heti rendszerességgel öntözzük a fát, különösen a nyári hónapokban. Az idősebb fák már jobban tűrik a szárazságot, de hosszabb száraz periódusokban érdemes őket is megöntözni.

Tarka bükkfa metszése és formázása

A tarka bükkfa metszése nem igényel különleges szaktudást, de néhány alapszabályt érdemes betartani. A legjobb időszak a metszésre a tél vége vagy a kora tavasz, amikor a fa még nyugalmi állapotban van. A metszés során távolítsuk el a sérült, beteg vagy kereszteződő ágakat, hogy a fa szép, szabályos formát nyerjen. A metszés segít abban is, hogy a fa jobban szellőzzön, ami csökkenti a gombás betegségek kialakulásának esélyét.

Tarka bükkfa kártevői

Mint minden növény, a tarka bükkfa is ki van téve különböző betegségeknek és kártevőknek. A leggyakoribb problémák közé tartozik a lisztharmat, a levélfoltosodás és a gyökérrothadás. A megelőzés érdekében fontos a megfelelő öntözés és a jó vízelvezetés biztosítása. Ha betegséget vagy kártevőt észlelünk, azonnal kezeljük a fát a megfelelő növényvédő szerekkel.

Tápanyagellátása és téliesítése a tarka bükkfának

A tarka bükkfa egészséges növekedéséhez elengedhetetlen a megfelelő tápanyagellátás. Tavasszal és ősszel alkalmazzunk lassú felszívódású műtrágyát, amely biztosítja a fa számára szükséges tápanyagokat. A komposzt és az érett trágya is kiváló tápanyagforrás, amely javítja a talaj szerkezetét és tápanyag-tartalmát.

A tarka bükkfa viszonylag jól tűri a hideget, de a fiatal fák téli védelme ajánlott. A fagyérzékeny gyökerek védelmére szórjunk vastag mulcsréteget a fa tövére, ami megakadályozza a talaj átfagyását. A mulcs réteg emellett segít megtartani a talaj nedvességtartalmát is.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-01

Ezt ültesd a fenyőid alá és tündérkertté változik az udvarod

Fedezd fel a legjobb növényeket a fenyőfa alá, hogy árnyékos kertedet tündérkertté változtathasd. Praktikus tippek és varázslatos ötletek várnak!

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-09-06

Szívós, látványos és szárazságtűrő vattacukorfű - most is elültetheted

A vattacukorfű egy látványos és szárazságtűrő díszfű, amit akár most is elültethetsz. Kevés gondozást, öntözést igényel miközben igazi vattacukor pompát teremt.

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek kert Kertészet

Tovább a Lexikonhoz

bórműtrágyák

a bór főleg a meszezett erdőtalajokon hiányozhat, ezért célszerű meszezéskor egyben... Tovább

varas szájfájás (fertőző hólyagos bőrgyulladás)

juhok és kecskék, főként az ajkak és az orrnyílások környékén, ritkábban a lábvégek... Tovább

Tovább a lexikonra