A faültetés fontossága

Ébredj, és ültess (legalább) egy fát te is!

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ültessünk fát!

A fák fontossága

A mai fákhoz hasonló növények a devon korban (kb. 400-350 millió éve) jelentek meg nem sokkal azután, hogy az első növények kikapaszkodtak a tengerből a szárazföldre. Kialakulásuk a fotoszintézishez szükséges fényért vívott magassági verseny eredménye: azok a növények, amelyek a többiek fölé tudtak emelkedni, elfoghatták a fényt azok elől. Ehhez speciális szilárdító szövetekkel kellett erősíteniük törzsüket. A fák fontos részei a természeti környezetnek, mert megakadályozzák a talaj erózióját, terméseik mezőgazdasági értéke nagy lehet és esztétikai értékük is jelentős. A fák fontos szerepet játszanak az oxigén termelésével, a szén-dioxid csökkentésével, a talajhőmérséklet mérséklésével. Egyetlen egy fa képes egy tonna széndioxidot elnyelni az élete során, emellett árnyékot ad, ami csökkentheti a légkondicionálás számát 10-15 százalékkal.

Ültessünk fát 

Ha van szabad területünk a kertben, akkor mindenképpen ültessünk egy fát, legfőképpen gyümölcsfát, mivel ezek a növények nemcsak hogy megkötik a szándioxidot, hanem otthont nyújtanak a madaraknak, nem utolsósorban egészséges élelmet biztosítanak a számunkra. Így több legyet is üthetünk egy csapásra, és a távolról szállított gyümölcsök helyett helyben termelt finomságokat fogyaszthatunk. Válasszunk időjárásellenállóbb, fagy-, és szárazságtűrőbb fajtákat. Ha pedig nagyobb, parlagon hevert területed van, akkor a szántóból létrehozhatsz egy erdőt is, ültesd tele fával, még telepítési támogatást is kaphatsz rá! 

Mikor ültessük a fákat és hogyan?

A legjobb időpont ősszel van, akkor, amikor már lehullott a fák levele. Ugyanakkor ültethetünk tavasszal is, nagy odafigyeléssel nyáron is, de ekkor nagy a veszélye annak, hogy kipusztul a növény. Az öreg fákat is érdemes megbecsülni, sokszor elegendő megtisztogatni a fát – levágni a száraz, beteg ágakat, és máris új erőre fog kapni. Az öreg fák többet teremnek, mint fiatal társaik, ráadásul több széndioxidot kötnek meg. Ha kivágunk egy öreg fát, akkor arra ügyeljünk, hogy a helyére ne ültessünk fiatal csemetét, mivel a talaj kimerült, és még fertőzött is lehet, ami hátráltatná a fiatal csemete fejlődését. 

A faültetés menete

Ássunk egy ültetőgödröt: legyen legalább kétszer akkora, mint a konténer, a mélysége pedig ennél is nagyobb legyen, 20 centiméterrel. Az ültetőgödörbe helyezzünk komposztot, a tetejére egy kis földet, ezután vegyük ki a fát a konténerből úgy, hogy a földlabdát ne sértsük meg. Helyezzük a növényt az ültetőgödör közepére, állítsuk olyan mélyre, mint ahogyan a konténerben volt. A komposzttal kevert föld egy részét terítsük a földlabda köré, öntözzük meg egy kicsit. Ezután töltsük föl teljesen az ültetőgödröt földdel, a megmaradó földből pedig hozzunk létre egy tányért a növény köré. Szúrjuk a talajba ferdén a karót úgy, hogy nagyjából 25-30 centiméter legyen belőle a föld alatt. Rögzítsük a karóhoz a növényt egy rugalmas szalaggal nyolcas kötéssel, ezután nincs más dolgunk, mint jó alaposan megöntözzük a fánkat. Sok sikert mindenkinek, osszátok meg cikkünket ismerőseitekkel és buzdítsatok mindenkit arra, hogy ültessen egy fát!  

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Elfagyhatnak a kibújt tulipánok, ha fagy jön?

Sajnos kárt tehet a nárciszokban, jácintokban, tulipánokban a fagy, de vannak praktikák, amikkel könnyedén védekezhetsz ellene. Mutatjuk a kertész tippjeit!

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szádorgó (vajvirág, Orobanche)

a vajvirágfélék v. sz.-k (Orobanchaceae) családjába tartozó, ->klorofilt nem tartalmazó,... Tovább

14/2007. (III. 1.) FVM rendelet

a 2004. évi nemzeti hatáskörben nyújtott agrár- és vidékfejlesztési támogatások... Tovább

Tovább a lexikonra
Gazdaság Környezetgazdálkodás Környezetvédelem