Tyúktojás begyűjtése egyszerűen és hatékonyan!

Így gyűjtsük össze és tisztítsuk meg a tyúktojást

NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Akár vállalkozásként, akár saját családod számára nevelsz tojótyúkokat, vagy egy termelői piacon árulsz tojásokat, biztos szeretnél lenni abban, hogy a tojás friss, tiszta és biztonságos. Tanuld meg a tojások helyes gyűjtését és tisztítását a cikkben lévő tippek segítéségével! 

Tyúktojás begyűjtése

Hogyan gyűjtsünk tojást?

Mielőtt megtisztítanád a tojásokat, először össze kell szedni őket. Vannak alapvető kellékek és tippek, amelyek kéznél vannak a baromfik sikeres felneveléséhez , különösen a tojótyúkok esetében, amelyek alapvetően felelősek a tojásokért. Van néhány dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy a leszedett tojások a lehető legfrissebbek legyenek, és a lehető legtisztábbak is, ezek a trükkök pedig minimálisra csökkentik a későbbi tisztítási folyamatokat.

Általános tipp, hogy próbálj friss tojást szedni, ami azt jelenti, hogy a nap lehető legkorábbi időpontjában gyűjtsd össze, vagy közvetlen, ahogy látod, hogy lerakták azt. Ha sikerül, naponta kétszer-háromszor gyűjts tojást, ami segíthet tisztán tartani, hiszen nem tölt a tojás sok időt abban a közegben. Ez a gyors beszedést megakadályozza azt is, hogy a csirkék megegyék a tojást. Ha hagyjuk, hogy a tojások egy éjszakán át a fészekben álljanak, gyakran foltos vagy törött tojások keletkeznek: egyik napról a másikra tele lesznek tyúkürülékkel a dobozokban hagyott tojásokat, vagy ráléphetnek a tyúkok és feltörhetik a héját. Mindenesetre egy nap kihagyása a tojásgyűjtésből általában sokkal több munkát jelent, mint az, hogy folyamatosan, mindennap beszeded azokat.

Egy másik tipp, hogy a tyúkok fészkét jól béleljük ki. Győződjön meg róla, hogy a tyúkok fészekdobozában bőséges forgács vagy szalma van bélelve. Ha ürülék van a fészekdobozokban, alaposan tisztítsd meg, amikor összegyűjtöd a tojásokat, és cseréld ki a szalmát vagy forgácsot. Hasonlóképpen, ha egy tyúk feltört egy tojást, alaposan takarítsd ki a rendetlenséget; távolíts el minden nedves és szennyezett szalmát. A gondos karbantartás az egyik legjobb módja annak, hogy  ösztönözze a tyúkokat a fészekbe tojni.

Hogyan tisztítsuk meg a tojást?

Ha megtanulod, hogyan kell helyesen tisztítani a tojást, megóvhatod családodat és ügyfeleidet – ha eladod a tojást – a betegségektől. A tyúktojás tisztításának két alapvető módja van: száraz tisztítás és nedves tisztítás. A vegytisztítást előnyben részesítik a nedves tisztítással szemben, mert érintetlenül hagyja a tojás természetes antibakteriális védőrétegét és lehetővé teszi a tojások hűtetlenül történő tárolását, ha szükséges.  A vegytisztítás magában foglalja a tojás dörzsszivaccsal, luffával vagy akár finom csiszolópapírral történő letörlését, hogy eltávolítsuk a héjból az összes szennyeződést és székletet.

Ha a tojás nagyon piszkos, vagy a sárgája ráragadt a héjára, nedves tisztításra lehet szükség. Mosd meg a tojásokat folyó meleg csapvíz alatt. A víznek melegebbnek kell lennie a tojás hőmérsékleténél, de nem forrónak. Szárítsd meg minden tojást papírtörlővel, és tedd tiszta, nyitott kartondobozba vagy rácsba. Fertőtlenítsd a megmosott tojásokat vízzel hígított fehérítő oldattal permetezve.

Tippek a tojás tárolásához

Ha a tojások tiszták és szárazak, csomagold be őket tojásdobozokba, és címkézd fel a kartondobozokon a tojásgyűjtés dátumát. Általában a legjobb a tojást hűtőszekrényben tárolni. Viszont a nedvesen tisztított tojást kötelezően hűtőszekrényben kell tárolni, míg a szárazon tisztított tojást lehet hűteni is vagy szobahőmérsékleten tárolni. Általában minden tojás hosszabb ideig eláll hűtve. 

Íme néhány általános szabály a tojástartással kapcsolatban:

•    A tojások a begyűjtéstől számított 4-5 hétig jók, ha hűtőszekrényben tároljuk őket.
•    Ha a tojások idősebbek, süssünk velük vagy főzzük keményre.
•    A szárazon tisztított tojás több hétig is eltartható szobahőmérsékleten, és közvetlenül a főzés előtt kell megmosni.

A tojás frissességének tesztelése

A tojás frissességének teszteléséhez használd az úszótesztet. Helyezd a tojásokat egy vízzel teli tálba. Ha egy tojás lebeg, túl nagy légzseb van a héjában, ami azt jelenti, hogy a benne lévő tartalom túlságosan elpárolgott, és a tojás valószínűleg megromlott, de ne dob ki, komposztálhatod!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-17

Amiért az egész veteményes kert hálás lesz: Így ültess kerti büdöskét

A kerti büdöske (Tagetes) ültetése egyszerű és kiváló választás mind a díszkertek, mind a veteményesek számára. Mutatjuk miért, és hogyan ültess büdőskét!

2024-05-17

Itt az idő: kötözd le a szőlőt, hogy bőséges termésed legyen az idén!

Közeledik a nyár, így itt az idő a szőlő lekötözésére. Megmutatjuk a legfontosabb lépéseket, amivel elérheted, hogy idén neked is bőséges termésed legyen!

2024-05-16

5 különleges májusi virág, aminek illatától még a szomszéd is megrészegül

Fedezzük fel együtt a legkülönlegesebb és legjobb illatú májusi virágokat, melyeknek illata valóban részegítő tud lenni, hiszen annyira kellemesek és finomak!

2024-05-16

Uborka tápoldatozás a nagymama titkos receptjével

Így tápoldatozzunk uborkát sikeresen, a nagymamám titkos uborka tápoldat receptjével. Ez a trükk garantáltan be fog válni neked is és gyönyörű uborkáid lesznek!

2024-05-18

Virágok, amelyek különösen jól bírják a nyári hőséget

Virágzó nyár: 5+1 virág, ami nem fél a hőségtől! Színes virágözön a nyárban? Válassz hőálló növényeket! Ismerd meg a legmegbízhatóbb virágokat a forró napokra!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állattan (zoológia)

a biol.-nak az állatokkal kapcsolatos ismereteket összefoglaló, rendszerező tudományága.... Tovább

kalibrált vetőmag

a méretek (szélesség, hosszúság, vastagság) alapján, ún. frakciókba... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek