Mik a tavaszi teendők a méhesben?

A március izgalmas hónap a méhészeknek, mutatjuk miért

Horváth Csaba, méhész
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A méhészek számára a tavasz egy igazi versenyfutás az idővel. A méhek, a virágok és az időjárás állandó figyelése mellett etetésre, szűkítésre, a méhek szaporodásának segítésére van szükség, hogy minél hamarabb fejlett, erős családokat alakíthassunk ki. Ez az időszak meghatározza az egész éves termelést. Horváth Csaba méhész elmeséli nekünk ennek az izgalmas időszaknak a részleteit! 

tavaszi feladatok egy méhesben

A februári kirepülés

A tavasz beálltával és a hőmérséklet növekedésével nem csak a növények ébredeznek, hanem a méhek is.  Az első kirepülés február vége felé szokott megtörténni. Ekkor nem arról szól repülés, hogy rögtön virágokat, nektárt keresnek, hanem a házimunkáról.

A méhek kicipelik a télen elhullott társaikat a kaptárból, valamint a lepotyogott viaszdaraboktól is megszabadulnak. Ilyenkor egy méhésznek különösen figyelni kell arra, hogy a felhelyezett egérrács ne legyen eltorlaszolva.

Első kirepülés alkalmával a figyelmetlen méhek, akik esetleg árnyékos helyre szállnak, le könnyeden ledermednek és elhullanak. Másik veszélyforrás ekkor, hogy inni kezdenek fagyos vízből, ami szintén pusztuláshoz vezet.

Első virágok: a méhek 8 fok felett elkezdik a virágport keresni

Amint az időjárás hosszabb időre felmelegedett – tartós 8 Celsius fok fölöttire – a méhek már eltávolodnak a kaptártól virágokat, virágport keresni. Első növény, ami ekkor már virágport ad az a mogyoró.

Ekkor már behordott virágportól, megnövekedik a fehérje a kaptárban, ami az anyát petézésre ösztönözi. Ilyenkor, ha visszaesik a hőmérséklet, az komoly gondot okozhat a kaptárban, mert a fiasítás könnyedén megfázhat, és elpusztulhat.

Egy kis személyes tapasztalat következik: ebben az időszakban elég harapósak a méhek, hiszen gondoljunk, csak bele jó ideje csak a kaptárban vannak, ahol érzik, hogy népesség, és az élelem is fogyatkozik. Tehát akit ilyenkor meglátnak az ellenség és távol akarják tartani a kaptártól.

Méhész feladatok februárban és márciusban

  1. Anya petézésének serkentése: Fehérje alapú cukorlepényekkel kell segíteni a méheket, hogy "jó kondícióba" kerüljenek. Ha nem tudnak elegendő virágport bevinni a kaptárba, muszáj fehérjés lepényt beadni nekik. Ennek elmulasztása a család gyengülését, akár pusztulását is okozhatja.
  2. Melegen tartás: Felső és oldalsó takarásokkal kell melegen tartani a méheket. Fontos, hogy ne rágható anyaggal takarjuk őket, mert azt a méhek lebontják, és csak piszkot okoznak a kaptárban.
  3. Fiasítás gondozása: A meleg a fiasítás miatt fontos, és az anyát is jobban ösztönzi a petézésre, ezáltal a család létszáma gyorsabban növekszik.

A bűvös 8 fokot várják a méhészek 

A méhésznek, február végén és márciusban már naponta figyelnie kell az időjárás-jelentést. A +8 fok feletti tartós hőmérséklet beköszöntével elkezdődik a munka. Minden nap számít, hiszen a cél minél hamarabb erős családok kialakítása. 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-05-07

Ne ültesd újra minden évben: fedezd fel, miért a zsálya a kertész kedvence!

Mire jó a zsálya? Számos remek hatása van, ültesd el a kertben, de csak egyszer, ugyanis évről-évre vissza fog térni hozzád ez a csodálatos gyógynövény!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

.../2006. (...) FVM rendelet

a termõföldre vonatkozó elõvásárlási és elõhaszonbérleti jog gyakorlásával... Tovább

célrészjegy

a szövetkezeti tagnak a közgyűlés, ill. küldöttgyűlés által meghatározott gazd. célhoz... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek