Ezek a betegségek jelentkeznek leggyakrabban a szobanövényeken

Ezek a szobanövények leggyakoribb betegségei

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Nem csak a szabadban lévő növényeket kell megvédenünk a gombabetegségektől és a rovaroktól, hanem a szobanövényekre is oda kell figyelnünk, mivel számos betegséggel találkozhatunk. A következő cikkben megismerheted a leggyakoribb betegségek tüneteit, illetve az ellenük való védekezési módkora is kitérünk.

Szobanövények betegségei és az ellenük való védekezési módok

Sajnos a legtöbb esetben a nem megfelelő gondozás okozza a betegségek kialakulását, sokszor viszont tőlünk független szereplők is közrejátszanak a betegségek megjelenésében. Néha bármennyire is próbálunk odafigyelni a növényeinkre, ez is kevés, ebben az esetben is megbetegedhetnek a növények.

Ugyanakkor fontos, hogy mindig az adott növény számára kialakított klímát biztosítsuk, vegyük figyelembe mindig az adott növény igényeit. Ha mégis megtörténik a baj, megbetegszik a növény, akkor a következő cikk nagy segítség lehet, összegyűjtöttük nektek a legfőbb betegségek jellemzőit és azt is, hogy mit kell tenned. 

A leggyakrabban előforduló betegség a levéltetvek megjelenése. Elég könnyen felismerhető a betegség, ugyanis a leveleken apró, 1-3 milliméter nagyságú barna, fekete, zöld vagy szürke kis állatkák jelennek meg, melyek elég gyorsan képesek elszaporodni.

Ezek a kártevők a növények nedvét szívogatják, legfőképpen a fiatalabb leveleket szeretik. A megfertőzött levelek általában besodródnak, később pedig elszáradnak, így nagy kárt képesek tenni a növényekben. Ezek a kártevők azért olyan veszélyesek, mert mindig tömegesen jelennek meg és rendkívül gyorsan képesek elszaporodni, ha az egyik növényen megjelennek, hamarosan a másikon is ott lesznek. A meleg, száraz levegőt szeretik a legjobban.

Védekezés a levéltetvek ellen a szobanövények esetében


Vegyszerekkel és vegyszer nélkül is védekezhetünk ellenük. A hidegebb időben elég lehet pár óra kirakni a növényeket a szabadba és a tetvek megfagynak. A másik jó megoldás a szappanos víz, mossuk le a növényeket ezzel a lével, az eredmény nem marad el. Ha biztos megoldást szeretnénk, akkor marad a vegyszer, felszívódó-, vagy kontaktszerek tökéletes megoldást eredményeznek, ebben az esetben azért zárjuk el a növényt olyan helyre, ahol nincs hozzánk közel, mivel a vegyszer káros lehet ránk nézve.


A lisztharmat egy gombabetegség, könnyen észrevehetőek a jelei, a növény levelein, szárán, virágain fehér vagy szürke lisztszerű bevonat képződik. Ezt nem lehet ledörzsölni a növényről, hiába is próbálkozunk vele. Később a beteg levelek elsorvadnak, megbarnulnak, majd lehullanak.  A betegség rendkívül gyorsan terjed, rövid időn belül a fertőzött növényi részeken megjelenő kisebb foltok összenőnek, egybefüggő bevonatot képeznek. Ha nem védekezünk ellene időben, akkor az egész növényt megfertőzheti, és az el is pusztulhat.

Így védd a szobanövényeidet a betegségektől


Fontos, hogy a növények mindig erősek és egészségesek legyenek, mivel ezek a növények sokkal jobban ellenállnak a lisztharmatnak. A gyengébb, elhanyagoltabb növényeket sokkal inkább támadja meg, és nagy az esély arra, hogy a növény elpusztul. Fontos, hogy a beteg növényi részeket vágjuk le, hogy ne terjedjen tovább a betegség, a megmaradt részeket pedig permetezzük le gombaölő szerrel. Nagyon jó megoldás lehet a kéntartalmú szerrel való permetezés, ugyanakkor ezt a módszert semmiképpen se alkalmazzuk lakásban.
 


A takácsatkák szintén nagyon apró állatkák, általában 0,5-1 milliméter nagyságúak, őket már kicsit nehezebb észrevenni. Színük általában sárga vagy barna. Imádják a meleg, száraz levegőt. A levelek hátoldalán élnek, a fiatalabb növények nedveit szívogatják, a leveleken halvány foltok jelennek meg a hatására. A levelek fonákján pókhálószerű szövedéket hoznak létre, és ebben élnek. Ha nagyon sokan vannak jelen, akkor a levelek sodródnak, később elszáradnak és lehullanak. A veszélyt azt jelenti, hogy nagyon gyorsan képes elszaporodni, ráadásul több száz növényfajt szeret.

Védekezés a szobanövények betegségei ellen


A nedves környezetet egyáltalán nem bírják, ebből következik, hogy a legjobb és leghatékonyabb megoldás az, hogyha a növényeket folyamatosan zuhanyoztatjuk langyos vízzel, vagy lepermetezzük 3-4 naponta. Ha ez nem válna be, vagy már nagyon elszaporodtak, akkor jöhet a vegyszeres védekezés, külön takácsatka ellen lehet kapni növényvédő szert a mezőgazdasági boltokban.


 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-17

Itt az idő: kötözd le a szőlőt, hogy bőséges termésed legyen az idén!

Közeledik a nyár, így itt az idő a szőlő lekötözésére. Megmutatjuk a legfontosabb lépéseket, amivel elérheted, hogy idén neked is bőséges termésed legyen!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-05-16

Hortenzia nyári ápolása – a kertész tippjei, amivel kétszer annyi virágot hoz a hortenziád

A hortenzia neked is a kedvenc virágod? Most egy kertész tippjét hoztuk el neked a hortenzia megfelelő nyári ápolásához, ami kétszer annyi virágot fog hozni.

2024-05-17

Töltsd meg színekkel a kerted- kiváló növények júniusra!

Töltsd meg színekkel a kertedet! Cikkünk segít abban, hogy te is megtaláld a megfelelő növényeket kertedben, amiket még júniusban sem késő elültetned.

2024-05-17

Júniusi kertészkedés: Tippek mit érdemes ültetni nyáron!

Tippek és ötletek, hogy a te kerted is pompázzon egész nyáron. Cikkünkben megmutatjuk, milyen növényeket érdemes ültetni júniusban a gyönyörű nyári kertért!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

halágy

a —>halastó leeresztőzsilipje elé v. mögé épített árok. Lehalászásakor a halak a... Tovább

Teraszburkolat

Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen anyagot választunk a terasz burkolásához. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem